Deň vďakyvzdania – Thanksgiving Day

Deň vďakyvzdania patrí medzi najobľúbenejšie severoamerické sviatky. Historicky ide o náboženské oslavy, ktoré sa spájajú s časom dožínok, keď ľudia vzdávali vďaky Bohu za úrodu. V súčasnej dobe však Thanksgiving Day, ako sa povie Deň vďakyvzdania anglicky, predstavuje skvelú príležitosť, keď sa pri stole zíde celá rodina, aby vzdala vďaka za to dobré, čo im život priniesol. Prezradíme čo sa za dobroty sa konzujumú, aké trádicie sa s týmto sviatkom spájajú, kedy sa tento sviatok slávi v USA a kedy v Kanade.

Kedy sa sviatok oslavuje?

Hoci si mnohí ľudia myslia, že ide o jeden pevne stanovený dátum, nie je to tak. V skutočnosti sa na rôznych miestach oslavuje v rôzne dni. Na území Spojených štátov sa oslavuje počas štvrtého novembrového štvrtku a nejedná sa teda o žiadny pevne stanovený dátum. V Kanade potom jeho oslavy pripadajú na druhý októbrový pondelok. Okrem toho sa oslavuje aj v Libérii, Grenade a na Svätej Lucii.

Prečo sa sviatok oslavuje?

Dnes si ľudia tento sviatok všeobecne spájajú s trojdňovou dožínkovou slávnosťou, ktorú usporiadali Otcovia pútnici v roku 1621 v kolónii známej ako Plymouth. Keď do Ameriky priplávali, nemali dosť zásob a nebol už čas, aby zasiali, takže polovica ľudí v zime zomrela. Na jar sa však zoznámili s indiánmi, ktorí ich naučili, ako pestovať plodiny a loviť zver. S tými potom svoju úrodu oslávili bohatou hostinou.

Aká je typická večera?

V Spojených štátoch aj v Kanade vyzerá slávnostná večera na Deň vďakyvzdania veľmi podobne. Skladá sa typicky z pečeného moriaka s plnkou, ktorého dopĺňajú sladké zemiaky, brusnicová alebo hnedá mäsová omáčka a ako dezert tekvicový koláč. V dnešnej dobe sa však toto jedlo často obmieňa, takže sa môžete stretnúť aj s inými pokrmami.

Deň vďakyvzadania na území Slovenska

Ako sa oslavuje Deň vďakyvzdania na slovenskom území? U nás si tento sviatok pripomínajú všetci ľudia pôvodom z USA alebo z Kanady, napríklad zamestnanci ambasád, ale aj ďalší prisťahovalci. To potom platí aj pre zvyšok sveta.

Ako oslavuje USA?

Deň vďakyvzdania oslavuje v súčasnej dobe všetky federálne štáty. Pre Američanov je tento sviatok predovšetkým skvelou príležitosťou na rodinné stretnutia, pretože sa blízki snažia byť pohromade a užiť si čas so svojou rodinou. Oslavy dohromady trvajú zhruba 3 až 4 dni, kedy sa príbuzní spoločne veselia a podnikajú spolu rôzne aktivity.

Chýbať nemôže napríklad sledovanie televízneho prenosu slávnostného sprievodu pred obchodným domom Macy’s v New Yorku, ktorý je plný alegorických vozidiel a bizarných kostýmov, ale aj sledovanie obľúbených zápasov amerického futbalu alebo špeciálnych sviatočných programov.

Konkrétne na Deň vďakyvzdania potom ľudia nechodia do práce, pripravujú štedré pohostenie a schádzajú sa spoločne pri stole. Ešte než sa však pustia do jedla, obvykle odriekajú modlitbu, poďakujú za to, že sa všetci zišli, alebo vyjadria vďačnosť za svoju slobodu. Veľa ľudí sa na Deň vďakyvzdania podieľa na dobročinnosti. 

Ako oslavuje Kanada?

Kanaďania oslavujú sviatok, ktorý sa anglicky označuje ako Thanksgiving a po francúzsky ako Action de grâce, podobne ako Američania. Schádzajú sa v rodinnom alebo priateľskom kruhu pri tradičnej hostine, kde rozhodne nemôže chýbať dozlatista upečený, nadívaný moriak, šťouchané či zapečené zemiaky, brusnice a tekvicový koláč.

Na rozdiel od Spojených štátov však na kanadskom území ľudia oslavujú Deň vďakyvzdania už druhý pondelok v októbri. Pripomínajú si pritom cestu Martina Frobishera roku 1578, ktorý vyplával z Anglicka a hľadal Severozápadný prejazd spájajúci Atlantický oceán a Tichý oceán. V tom čase podľa niektorých historikov došlo práve k prvej oslave Dňa vďakyvzdania.

Slávnosti spojené s kanadským Dňom vďakyvzdania väčšinou trvajú celé tri dni, ktoré obyvatelia využívajú na rekreáciu, športovanie, kultúrne vyžitie, turistiku, rybárčenie alebo napríklad na odpočinok. Ide totiž obvykle o jeden z posledných jesenných víkendov, kedy býva vonku ešte pomerne pekné počasie.

AKTIVITA PRE DETI – vyfarbi si online omaľovánku alebo si vytlač obrázok a vyfarbi farbičkami

zdroj: https://radimeako.sk/, zdroj: https://www.omalovanky.sk/