Prvý jesenný deň

Sladké letné dni, sparné popoludnie a driemanie kdesi v tieni pod stromom – to už je za nami. Dnes máme prvý jesenný deň a to znamená, že je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar. Odlišná je situácia na zemských póloch. Jesennou rovnodennosťou na severnom póle – v Arktíde – začína polročná polárna noc – Slnko zapadne a vyjde až po dni jarnej rovnodennosti. Opačná situácia vznikne na južnom póle – v Antarktíde. Tam sa začína polárny deň, ktorý bude trvať tiež pol roka.

Okamih rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou toho je rozdielna dĺžka roku astronomického a občianskeho roka a vkladanie prestupného dňa – 29. februára – každý štvrtý rok. Začiatok tzv. astronomickej jesene nastáva v rozmedzí od 21. do 24. septembra.

Po horúcom a suchom lete je jeseň obdobím, počas ktorého sa určite vyskytne nemálo upršaných dní. Ak rozmýšľate ako ich využiť a pritom deti zabaviť doma skúste hru dobble s jesennou tématikou. Deti v predškolskom veku sa pri nej naučia nové slovíčka, zlepšia slovnú zásobu a postreh.

Klikni na obrázok a stiahni si hru

zdroj: https://nasedeticky.sk/, zdroj: https://www.teraz.sk/