Európsky deň jazykov

Vedeli ste, že 26. september je vyhlásený Radou Európy za Európsky deň jazykov? Po prvýkrát bol vyhlásený ešte v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov. Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania. Do Európskeho dňa jazykov má možnosť zapojiť sa skutočne KAŽDÝ, aj keby to bolo len pozvaním susedov inej kultúry na čaj alebo vyzdobením domu plagátmi a nálepkami s logom Európskeho dňa jazykov. 

Vyskúšajte si niektorú z aktivít pri príležitosti dňa Európskych jazykov tu.

Objav v sebe talent na jazyky… vyskúšajte zábavnú, náučnú hru. 

Výzvy a kvízy obsiahnuté v tejto aplikácii povzbudzujú žiakov – budúcich medzinárodných agentov – aby využili množstvo príležitostí, ktoré majú k dispozícii, na precvičenie alebo učenie sa o jazyku nad rámec kontextu triedy. Prejdením série úrovní sa môžeš z agenta/agentky v zácviku stať majster tajný agent/tajná agentka. Môžeš súťažiť s priateľmi v dosahovaní výziev, identifikácii krajín a jazykov a v plnení kvízov. Výzvy idú od jednoduchších, ako napríklad „počítaj od 1 do 10 v 3 rôznych jazykoch do jednej minúty“ až po tie trochu náročnejšie, „spolu s kamarátom/kamarátkou napíš slová (rapovej) piesne v cudzom jazyku“.

Stianite si hru cez Google Play alebo App Store nižšie.

Cestujte spolu s Larou po Európe.
Počas tejto krátkej cesty odhalíš, koľko spoločného majú európske jazyky. Z veľkej časti spadajú do troch hlavných skupín: slovanské, románske a germánske, pričom jazyky v každej skupine majú podobné korene – stáročia sa však vyvíjali samostatne, každý svojím smerom. Na tejto ceste spoznáš rozdiel medzi týmito jazykmi: rôzne abecedy (napríklad latinskú, cyrilskú, grécku, arménsku, gruzínsku) často využívajúce umelecké písmo; ako rôzne jazyky riešia tvorbu slov pre nové vynálezy a dozvieš sa aj o ich niekedy až tajomnom pôvode. Každý z týchto jazykov má svoju jedinečnú identitu a príbeh. 

Pozrite si príručku Cesta európskymi jazykmi, ktorá je v PDF formáte vhodná aj na vytlačenie.

zdroj: https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/sk-SK/Default.aspx