Euro – naša mena

Peniaze sú dôležitou súčasťou života ľudí, kdekoľvek žijeme. Každá krajina má svoje peniaze – národnú menu. Na Slovensku sa dnes platí menou, ktorá sa volá euro (€) Ale nebolo tomu tak vždy. Do roku 2009 sa u nás používala slovenská koruna. Slovensko prijako euro 1. januára 2009 potom, ako Európska rada schválila jeho vstup do eurozóny. Zaujímavosťou je, že keď vznikla mena euro prvé tri roky bolo „neviditeľnou“ menou – používalo sa len na účtovné účely. V hotovosti sa zaviedlo až 1. januára 2002, keď v pevne stanovenom výmennom kurze nahradilo bankovky a mince jednotlivých národných mien, napríklad belgického franku či nemeckej marky.

Dnes sú eurové bankovky a mince zákonným platidlom v 19 z 27 členských štátov Európskej únie. Tieto krajiny spolu tvoria eurozónu. Euro je dnes spoločnou menou viac ako 340 miliónov ľudí.

Pozrite si krátke video o eurových bankovkách a minciach.

Stiahnite si hru EURO BEH do svojho mobilu a vzdelávajte sa zábavnou formou. Koľko toho naozaj vieš o eure? Otestuj si svoje vedomosti o eure (a Európskej centrálnej banke) aj v KVÍZE.

EURO MINCE

Existuje  8 eurových mincí v hodnote: 2 eurá, 1 euro a 50, 20, 10, 5, 2, 1 centov. Všetky mince majú jednotnú prednú stranu. Zadná strana mincí je národná. Okrem 1, 2, a 5 centovej mince sú vždy zobrazené dve, je to tak preto, lebo jednotná predná strana týchto mincí ma dve modifikácie. Na starších minciach sú len zakladajúce štáty EU a na novších je už Európa ako taká.

EURO BANKOVKY

Euro bankovky všetkých krajín EU sú rovnaké a obsahujú národnostne a politicky neutrálne symboly. Na prednej strane sú okná a brány, na zadnej strane mosty. Je nutné si zapamätať, že existujú len nominálne hodnoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 EURO a žiadne iné.


(Snímka z propagačného materiálu NBS k zavedeniu Eura.)
(Snímka z propagačného materiálu NBS k zavedeniu Eura.)

ZDROJ: www.nove-eurobankovky.eu