Prázdniny nekončia, vytvorte si vlastný časopis plný letných zážitkov

Prečo detské časopisy? Či už si prázdniny s deťmi užívate doma, cestujete alebo potrebujete deťom vyplniť voľné popoludnie skúste im ponúknuť detské časopisy. Na cestách autom, vlakom či lietadlom nezaberú veľa miesta v batožine a ponúkajú rôzne aktivity. Okrem čítania aj maľovanie, vystrihovanie a sú zdrojom na získavanie nových informácií, vedomostí, zručností. V článku nižšie nájdete populárne slovenské detské časopisy.
Fifík 

Je určený tretiakom a štvrtákom na základnej škole. Obsahuje viac písaného textu a menej obrázkov. Texty sú zamerané na porozumenie čítaného – teda témy textov, poviedok, povestí vychádzajú z ich záujmov a skúseností. Deti sa tu stretnú s vtipmi aj slovnými hračkami. Krížovky a vystrihovačky sú už zložitejšie, primerané tejto vekovej skupine. Pre asi desaťročné deti je určená rubrika Klebietky. V nej sa dozvedia novinky o populárnych osobnostiach, spevákoch a zaujímavých udalostiach. Nechýba ani zábavná angličtina, kde si zábavnou formou precvičujú cudzí jazyk.

Vrabček

Časopis Vrabček je obľúbený časopis pre deti do 10 rokov. Nájdete v ňom pekné básničky, rozprávky, maľovanky, hádanky, výtvarné námety pre šikovné ruky, vystrihovačky a veľa zaujímavých súťaží. Časopis nadväzuje na požiadavky predškolskej výchovy a učebné osnovy pre prvý stupeň ZŠ. Vrabček je krásny časopis pre školákov, predškolákov a na voľný čas.

Včielka

Časopis Včielka je určený pre deti vo veku od dvoch do šiestich rokov. Nenásilnou, hravou formou v jednotlivých rubrikách rozvíja detskú grafomotoriku, logické uvažovanie ako aj logopedické zručnosti. Vo Včielke nájdete bludiská, básničky, rozprávky, ako aj úlohy, ktoré dieťa zvládne bez pomoci dospelého. Novinkou sú SAMOLEPKY, ktoré sú určené k jednotlivým úlohám ako aj na pobavenie. Včielka dbá na učebné osnovy materských škôl, preto je výborným pomocníkom pri prechode dieťaťa zo škôlky do základnej školy.

Macko pusík

Plnofarebný ilustrovaný mesačník pre deti od 3 rokov, s rozprávkami, Pusíkovými príbehmi, hádankami, maľovaním, veselým počítaním, návodmi a hrami. Pedagógmi je časopis odporúčaný pre predškolákov a deti nižšieho školského veku nielen pre zábavu ale i poučenie.

Adamko

Časopis Adamko je určený najmä predškolákom a žiakom prvého a druhého ročníka. Sprevádza ich, keď spoznávajú prvé písmenká a čísla, či objavujú zázraky prírody a sveta okolo seba. Cez rozprávky, básničky či veselé úlohy sa deti postupne učia tou najideálnejšou formou – pomocou zábavy! Smejte sa na vtipoch, cestujte po zaujímavých miestach Slovenska či sveta, precvičujte si anglické slovíčka, maľujte, tvorte, súťažte a inšpirujte sa spolu s Adamkom.

Slniečko

Prvé číslo Slniečka vyšlo v roku 1927 v Matici slovenskej v Martine. Je najstarším slovenským umeleckým mesačníkom pre deti. Časopis je určený žiakom 1.-5. ročníka základných škôl.
Obsahová náplň časopisu je zameraná na prezentáciu kvalitnej literárnej produkcie a umeleckej ilustrácie pre deti. Svoje tradičné zastúpenie v skladbe časopisu má autorská a ľudová rozprávka, povesť, poézia, kreslený seriál, literárne doplňovačky a čítanie pre najmenších v intenciách charakteristiky Slniečka ako rodinného detského časopisu.

ZDROJE: casopisvrabcek.sk, press.sk, mamaaja.sk, lenivyrodic.sk, litcentrum.sk

Vytvorte s deťmi vlastný časopis

Ako si najlepšie uchovať spomienky na leto?

Vaše zážitky, stretnutia, cesty a spoznávanie nového si spolu so svojimi deťmi môžete zhmotniť v podobe časopisu. Aby vám neunikol ani jediný zážitok.  Pomocou predlohy časopisu – letného magazínu, vytlačených fotiek, obrázkov, nálepiek, farbičiek a množstva iných kreatívnych pomôcok si môžete vytvoriť svoj vlastný zážitkovník. Vaše deti si tak precvičia jemnú motoriku – strihaním, lepením, kreslením, môžu rozvíjať vlastnú predstavivosť a doplnením rôzneho textu, básničiek, riekaniek (podľa veku dieťaťa) si tak precvičia školské zručnosti počas leta. Ich novovytvorený časopis tak môžu niekomu podarovať alebo si ho uchovať ako spomienku.

Inšpiráciu môžete čerpať napríklad aj v časopise SMEJKO, ktorý je úplne zadarmo. Môžete si ho stiahnuť TU.

ZDROJ: nasedeticky.sk,