Príbeh pandy červenej – kam s deťmi cez prázdniny

Kto by nepoznal pandu veľkú, ktorá je bieločiernej farby a živí sa prevažne bambusmi. Viete, že existuje aj panda červená? Pozrieť si ju naživo sa dá aj na Slovensku v zoologickej záhrade. Pandy červené (Ailurus fulgens) sú šelmy, ktorých pôvodným domovom sú horské lesy Himalájí v južnej Číne, Barme a Nepále, takže chladné počasie im vyhovuje aj u nás. Majú dlhú, hustú srsť krásnej červeno-hnedej farby a typický huňatý chvost. Hustá kožušina na nohách im poskytuje ochranu proti chladu a ukrýva tiež pachové žľazy. Ich potravu tvoria takmer výlučne rastliny, ovocie a tráva. Hlavnou zložkou sú bambusové listy, ktorých skonzumujú odhadom až 20 000 denne, ale občas si radi pochutia aj na vajíčkach a mäse.

Vedeli ste, že…

  • Preklad čínskeho názvu „huo hú“ do angličtiny sa stal podkladom pre pomenovanie webového prehliadača Mozilla Firefox (ohnivá líška)? Západné meno pandy vzniklo zase z nepálskeho slova „poonya“, čo znamená „jedák bambusu“.
  • Pandy červené sú v Červenej knihe IUCN vedené ako zraniteľný druh. Ich počet sa odhaduje len na 10 000 jedincov a ich stavy stále klesajú najmä kvôli strate prirodzeného prostredia a pytliactvu.
  • Pandy červené sú aktívne v noci, väčšinu dňa prespia alebo jedia v korunách stromov. Ak sa panda cíti byť ohrozená, ustrnie a predstiera smrť. Vďaka farbe srsti splynie s kmeňom stromu a stačí jej len vyčkať, kým nebezpečie nepominie.

Pozrite si príbeh samice Bambu, ktorá prišla do ZOO Bojnice a v júni bola vypustená do expozície. Odvtedy skúma svoj nový domov a zvykla si isto aj na svojho „spolubývajúceho“ Maa. A ako prebehlo ich prvé stretnutie uvidíte vo videu 🙂 A ak si chcete Bambu a Maa pozrieť naživo, navštívte ZOO Bojnice – detaily o letnom programe, vstupnom a otváracích hodinách nájtetu TU.

zdroj: https://zoobojnice.sk/bambu-nova-obyvatelka-nasej-zoo/

zdroj: https://zoobojnice.sk/, https://sk.wikipedia.org/wiki/Ailurus