SVETOVÝ DEŇ UMENIA

15. apríl je Svetovým dňom umenia. Deň kedy sa narodil Leonardo da Vinci 15. 4. 1452 je oslavou umenia, talentu a tvorivosti, ale aj uvedomením si dôležitej úlohy umenia v spoločnosti aj v živote každého z nás. Zakladateľom svetového dňa umenia je Medzinárodná asociácia umenia, celosvetové združenie výtvarníkov spolupracujúce s organizáciou UNESCO. Doprajte deťom umelecké tvorenie a tešte sa spolu z výtvarných diel :) 

Aby ste deťom pomohli vytvárať kreatívne nápady, uistite sa, že majú prístup k širokej škále materiálov na kreslenie, stavanie a tvorenie. 

ROZVÍJA FANTÁZIU

Rozvíjať a podporovať fantáziu dieťaťa je veľmi dôležité. Pri kreslení nechajte fantáziu dieťaťa voľne prúdiť. Výber farieb, motívov a výtvarných pomôcok farbičiek, či vodových, alebo temperových farieb nechajte na dieťati. Nikdy ho za jeho tvorbu nekarhajte a nikdy sa z jeho tvorby nesmejte. 

Pracovný list jar – precvičovanie maľovaného čítania, písmenok a kreslenia na tému jar

PRECVIČÍ JEMNÚ MOTORIKU

Vyfarbovanie, kreslenie tvarov to všetko pomáha rozvíjať detskú motoriku a precvičovať ruky na písanie. Kreslenie rozvíja presné plynulé pohyby rúk a prstov. 

Cvičenie spájanie bodov zvieratká – sova, pštros, ovečka, vtáčik, nosorožec, slon

UPOKOJUJE

Je dokázané, že kreatívna tvorba, kde patrí aj kreslenie s farbičkami, vodovými a temperovými farbami má terapeutické účinky. Dieťa sa pri kreslení príjemne upokojí a pomáha vyrovnať sa so stresom a úzkosťou. 

Kreslenie na papier farbičkami, fixami či farbami – včielky a motýle, zvieratká-hmyz, vtáci, rodina, kvety, deti, na dvore, domáce zvieratká

NA VYJADRENIE POCITOV

Pomocou namaľovaných výkresov vieme pochopiť túžby, priania, ale aj problémy a obavy dieťaťa.

Vyfarbovanie online alebo na papieri- snežienka, konvalinka, tulipán, ruže, zvončeky, narcisy, kytica kvetov, usmiaty kvet, veselé kvety

ZDVIHNUTIE SEBAVEDOMIA

Každá jedna kresba, ktorú pochválite, alebo vystavíte na viditeľnom mieste zdvihne dieťaťu sebavedomie a podnecuje ho k tvorbe. 

Online maľovanie podľa čísiel – usmiaty kvietok, líška v lese, motýľ, dúha, les

ZDROJ: bestent.sk, https://www.omalovanky.sk/, https://babalac.sk/, http://www.msprikrizi.eu/, https://www.omalovankaonline.com/