Spoznávajme s deťmi prírodu III. – vtáčiky žijúce v našich lesoch

Prednedávnom sme si predstavili niektoré vtáčiky žijúce v našich lesoch. Spoznajte aj ich ďalších spevavých kamarátov a na konci článku si vyplňte test 🙂 Les je na jar hlučným miestom, všade je počuť spev rôznych druhov vtákov. Vedeli by ste niektorého z nich spoznať podľa jeho spevu?

PINKA OBYČAJNÁ sa vyskytuje v lesoch, parkoch a v záhradách so stromami. Je najpočetnejším spevavcom v našich lesoch. Väčšinou si ju všimneme, keď zbiera potravu na zemi a po vyletení zasvietia biele škvrny na krídlach. Jej spev je krátky, ale často opakovaný.

Vypočujte si Pinku obyčajnú tu

Pinka obyčajná (latinský názov FRINGILLA COELEBS)

Slávik červienka (latinský názov ERITHACUS RUBECULA)

SLÁVIK ČERVIENKA sa vyskytuje prevažne v lesoch, parkoch a záhradách. Tohto vtáčika hľadajte na nejakom veľmi vysokom konári. Ich dlhá švitorivá pesnička je jednou z prvých ranných vtáčích spevov. Síce vyzerá mierumilovne, ale v skutočnosti je to veľmi agresívny vták. Samčeky aj samičky si práve spevom vymedzujú svoje teritórium a sú odhodlané sa pobiť s každým kto sa priblíži.

Vypočujte si Slávika červienku tu

SOJKA OBYČAJNÁ sa vyskytuje v parkoch, záhradách, ihličnatých, listnatých aj zmiešaných lesoch. Je veľká ako holub, červenkasto hnedá, má čierne fúzy, čierny chvost, biele krídla s bielym políčkom a trblietavo modrým zrkadielkom. Vydáva „reeč-reeč“ alebo „krehk-krehk“ alebo „hieé-hieé“. Tento vtáčik je tiež schopný napodobňovať iné vtáčie a dokonca zvieracie zvuky. Dokáže imitovať mečanie kozy, vŕzganie nenamazaného kolieska fúrika a dokonalým majstrom je vo vytváraní škrípavých tónov svojho spevu. 

Vypočujte si Sojku obyčajnú tu

Sojka obyčajná (latinský názov GARRULUS GLANDARIUS)

Sýkorka veľká (latinský názov PARUS MAJOR)

SÝKORKA VEĽKÁ sa vyskytuje v lesoch, parkoch a záhradách. Je najbežnejší vtáčik, ktorého počas zimy vidíme na kŕmitkách. Po skončení zimy sa stiahne naspäť do lesov, kde hniezdi v dutinách stromov. Spieva stále sa opakujúcim spevom, už od prvého oteplenia a nástupu jari. 

Vypočujete si Sýkorku veľkú tu

ŠKOREC LESKLÝ sa vyskytuje v záhradách, na okrajoch lesov a lúk. Obýva dutiny stromov a má rád spoločnosť svojho druhu. Ak má možnosť, viaceré páry hniezdia neďaleko od seba. Živí sa prevažne hmyzom, ale v čase dozrievania ovocia vo veľkých počtoch navštevuje sady a záhrady. Keď letí všimneme si trojuholníkové krídla. Jeho spev je zložením množstva hlasov, čo niekde započul. Vie vynikajúco napodobniť spev iných druhov, ale aj hvízdanie ľudí. 

Vypočujte si Škorca lesklého tu

Škorec lesklý (latinský názov STURNUS VULGARIS)

Vrana čierna (latinský názov CORVUS CORONE)

VRANA ČIERNA sa vyskytuje v lesoch, parkoch, v záhradách a na poliach. Radi sa medzi spevavce z čeľade krkavcovitých. V lete žije viac v okolí lesov, v zime zas spolu s havranmi na poliach. Je všežravá, živí sa aj zdochlinami a odpadkami. Hniezdo si stavia na vysokých stromoch alebo v kroví z konárikov, korienkov, prípadne z peria. Vydáva volanie „rrá-rrá“ alebo „kraách-kraách“.

Vypočujte si Vranu čiernu tu

OTESTUJTE SA v dotazníku nižšie. Otázky sú všeobecné, môžete preto natrafiť aj na ostatných vtáčích kamarátov žijúcich v slovenských lesoch 🙂

zdroj: https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/63626/viete-ake-vtaciky-mozete-vidiet-a-pocut-v-nasich-lesoch/