Fašiangové šišky v tomto období ochutná rád každý. Fašiangy sa odjakživa spájajú s hodovaním, zábavou, karnevalmi a inými tradíciami. Patrí k ním dobré jedlo a typické fašiangové šišky. Čo región, to iný recept.
Pozvite deti do kuchyne! Dajte šancu malým pomocníkom a zažite v kuchyni príjemný spoločný čas. Deti napodobňujú a chcú byť nápomocné už od útleho detstva. A práca v kuchyni ich priam fascinuje. Viete čo všetko sa deti v kuchyni naučia? Spolu si to zhrnieme
Rozvoj reči a komunikácie – pri práci v kuchyni sa deti učia novým pojmom, veľa im vysvetľujeme, popisujeme činnosti. Zároveň sa rozprávame o všetkom možnom i nemožnom a trávime spolu čas ako rodina.
Budovanie si vzťahu k jedlu – podieľajú sa na príprave, spoznávajú, ochutnávajú a ovoniavajú suroviny, vedia a poznajú čo jedia. Z čoho je pripravená zdravá polievka aj chutný nedeľný koláč. Aj výsledok kuchtenia ochutnajú a zjedia s oveľa väčšou pravdepodobnosťou, ako keď pred nich položíme hotové neznáme jedlo.
Zmysel pre čas a následnosť – dieťa spoznáva čiastkové činnosti, ktoré vedú k výsledku. Aby sme upiekli koláč, musíme najskôr nasypať suroviny do misky, premiešať, potom vyliať cesto do pekáča a nakoniec upiecť.
Rozvíjajú a zlepšujú si motoriku a koordináciu – vďaka miešaniu, mieseniu, prelievaniu, prenášaniu, presýpaniu, neskôr krájaniu a iným činnostiam zlepšujú hrubú a jemnú motoriku, koordináciu ruka-oko.
Základy matematiky – deti v kuchyni spoznávajú jednoduché jednotky objemu (hrnček, lyžica, liter,…), získavajú predstavu o váhe vecí. Pri pečení spoločne počítame (pridáme 5 lyžíc múky, 2 hrnčeky múky,…)
Zmysel pre poriadok a organizáciu – deti sa učia udržiavať v kuchyni poriadok počas prípravy a samozrejme aj po nej.
Budovanie vzťahu dieťa-rodič a schopnosti spolupracovať – príprava jedla je jednou z najprirodzenejších činností, ktoré spolu môžete vykonávať a trávite spolu kvalitný čas, na ktorý nielen Vaše deti budú ako dospelé rady spomínať.
Vyrobte si s deťmi fašiangové šišky z tvarohového cesta
INGREDIENCIE
· 400 g hladká múka
· 200 g polohrubá múka
· 250 g jemný tvaroh krémový
· 2 dl cukor kryštálový
· 50 g maslo
· 1 ks vajce
· 2,5 dlmlieko
· 2 PL citrónová šťava
· 1 balíček vanilkový cukor
· 1/2 KL soľ
· 30 g čerstvé droždie
POSTUP
· V miske zmiešame najprv obe múky, cukor, vanilkový cukor a soľ. Následne pridáme maslo, tvaroh, vajce a v 2dl mlieku napučaný kvások. Počas vypracúvania cesta uvidíte, či ešte bude treba 0,5dl mlieka, to vždy záleží od múky. Vypracujeme si dosť mäkké a ešte lepivé cesto, ktoré ešte pomocou múky kratučko vymiesime do bochníka. Zakryjeme utierkou a necháme 1hodinu kysnúť.
· Nakysnuté cesto vyvaľkáme na kruh hrúbky 1cm, ale ak chcete môžte aj hrubšie. Z cesta vykrajujeme krúžky ľubovolnej veľkosti, ktoré necháme na doske 15 minút ešte oddychovať.
· Po uplynutí času šišky vysmážame v dostatočnom množstve oleja z oboch strán. Upečené a trocha vychladnuté šišky obalíme vo vanilkovo-práškovom cukre.