Najdlhší deň v roku

Tešíte sa na najdlhší deň roka, ktorý oficiálne odštartuje astronomické leto? Tento moment, ktorý signalizuje návrat životadárneho tepla, už odpradávna oslavovali zástupcovia všetkých európskych kultúr, ale aj ľudia vo zvyšku sveta. 

Ako letný slnovrat sa označuje okamih, kedy na severnej pologuli začína astronomické leto (teda prvý letný deň) a kedy je najdlhší deň a najkratšia noc. Ďeň trvá viac ako 16 hodín, zatiaľ čo noc iba niečo cez 7 hodín. Na severnej pologuli obvykle nastáva 20. alebo 21. júna, ale výnimočne môže pripadnúť aj na iný dátum. Na južnej pologuli je to potom samozrejme úplne obrátene a v tomto termíne nastáva zimný slnovrat.

Na severnom polárnom kruhu sa v deň letného slnovratu o polnoci Slnko dotýka horizontu bez toho, aby zapadlo, zatiaľ čo na južnom polárnom kruhu sa na poludnie dotýka horizontu bez toho, aby vyšlo. Na severnom póle touto dobou vrcholí polárny deň a na južnom zase polárna noc. Konkrétne potom letný slnovrat 2022 nastáva 21. júna o 9 hodine 14 minút svetového času (UT).

Slnovraty boli už od nepamäti predmetom osláv po celom svete. V Európe postupom času letný slnovrat splynul so svätojánskymi sviatkami oslavovanými v predvečer sviatku Jána Krstiteľa a to 24. júna. K ďalším tradíciám sa potom radil aj zber liečivých a posilňujúcich bylín, ktoré v čase letného slnovratu údajne majú najväčšie účinky.  Základ osláv ale zostal prakticky rovnaký, pretože ľudia oslavovali predovšetkým narodenie, život, vieru a túžbu. 

RELAXUJTE, VYMAĽUJTE SI OBRÁZOK S TÉMOU LETA

 Omaľovánky si teraz môžete vytlačiť a vyfarbiť na papieri alebo vyfarbiť priamo v prehliadači počítača, tabletu alebo mobilu. Stačí kliknúť na obrázok nižšie.

Slnko s malinovkou
Lodná kotva
Plážové lehátko
Leto na lúke
Slnko v okuliaroch
Loďka na pláži
Dievča na pláži
Zmrzlina a slnko
Palma a delfín

Zdroj: https://radimeako.sk/letny-slnovrat/, https://www.omalovanky.sk/detske-omalovanky