Deň otcov u nás a vo svete

Nielen mamičky majú svoj sviatok, nesmieme zabúdať ani na oteckov. Deň otcov sa na Slovensku slávi tretiu nedeľu v mesiaci jún, tento rok to vyšlo na 19.6.2022.

Tradíciu Dňa otcov zaviedla Američanka Sonora Smart Doddová na počesť svojho otecka, vdovca starajúceho sa o päť súrodencov. Prvá oslava Dňa otcov sa uskutočnila v mestečku Spokane v štáte Washington 19. júna 1910, v deň narodenín Sonorinho otca. Až prezident Lyndon B. Johnson v roku 1966 ustanovil tretiu júnovú nedeľu oficiálnym Dňom otcov. Stalo sa tak po viac ako pol storočí, kedy v roku 1914 vyhlásil vtedajší prezident USA Woodrow Wilson prvý celonárodný Deň matiek.

Aj deň, kedy sa deň otcov slávi, sa v mnohých krajinách líši. V rovnaký deň ako Slovensko oslavuje deň otcov väčšina krajín sveta. Otcom vzdávajú úctu v tretiu júnovú nedeľu už niekoľko rokov aj ľudia v Česku, USA, Kanade, Japonsku i Veľkej Británii.  V krajinách ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko, otcovia oslavujú svoj veľký deň na sviatok sv. Jozefa, teda 19. marca. V škandinávskej oblasti mu pripadla druhá novembrová nedeľa a napríklad v Nemecku sa sviatok spojil so sviatkom Nanebovstúpenia Pána Ježiša. Pevne stanovený dátum má aj Dánsko, Mongolsko, Thajsko, Egypt a Spojené arabské emiráty. 

Nech už má Deň otcov akýkoľvek dátum či pôvod, hlavné je jeho posolstvo. Nezabudnite prejaviť vďaku tomu, kto vám dal život. Aj otcovia predsa túžia po uznaní a láske. Potešte toho svojho milou malou pozornosťou vyrobenou z lásky.

Pozrite si video a vyrobte svoju vlastnú originálnu pohľadnicu s venovaním pre svojho ocinka.

Budeme potrebovať: biely papier a dva farebné papiere, lepidlo, nožnice, ceruzku a trošku šikovnosti 🙂 Na srdiečko vnútri môžete napísať venovanie.

zdroj: https://www.parfemy-elnino.sk/, https://www.youtube.com/