Ako trénovať pamäť u detí

Pamäť je ako sval, ktorý je potrebné pravidelne trénovať, aby sa rozvíjal a rástol. U detí platí, že čím skôr začneme, tým lepšie. Maximálne úsilie by sme však mali vynaložiť hlavne u detí v predškolskom a školskom veku. Ideálne je robiť to tak, aby dieťa ani len netušilo, že ide o cvičenie či tréning a teda hrou.

Kreativite sa medze nekladú a je len na vás rodičoch, aké ďalšie zaujímavé aktivity si pre vaše deti vymyslíte. My Vám ponúkame týchto 7 tipov.

1. Spoločenské hry

Vynikajúcim spôsobom, ako rozvíjať u detí pamäť už v rannom veku je hranie spoločenských hier. U najmladších detí odporúčame začať s dreveným puzzle, neskôr prejdite na najobľúbenejšiu pamäťovú hru pexeso a staršie deti určite zabaví táto zaujímavá hra Nájdi Montiho, v ktorej si okrem pamäte precvičia aj koncentráciu a rozšíria slovnú zásobu. Pridanou hodnotou bude, že sa pri hrách aj skvele zabavíte, a to nech ste kdekoľvek. Sú ideálnym spoločníkom pri cestovaní, na kúpalisku alebo aj na pikniku niekde v prírode.

2. Kimovky

Kimove hry alebo skrátene Kimovky sú tradičné hry zamerané na zlepšenie koncentrácie, sústredenosť a tréning pamäte. Sú vhodné aj pre nepokojnejšie deti a pomôžu im udržať pozornosť na jednej činnosti. Do prázdnej škatuľky od vajec vložíme 6 – 10 drobností (alebo len položíme na stôl). Deťom ich nakrátko ukážeme a potom zavrieme škatuľku. Ich úlohou je zapamätať si a následne vymenovať (u starších detí napísať) čo najviac z nich. Následne obmeníme niekoľko z nich a deti musia identifikovať, ktoré predmety sme vymenili. Alebo jeden z predmetov zo škatuľky vyberieme a dieťa musí prísť na to, ktorý to bol.

3. Riekanky

Cvičiť pamäť môžeme aj vďaka detským knihám, obsahujúcim tradičné slovenské riekanky. Ideálne je, ak kniha obsahuje aj farebné obrázky pre ľahšie zapamätanie. Deťom ich najskôr pravidelne čítame. Potom ich necháme niektoré slová či slovné spojenia opakovať a následne aj dopĺňať. Uvidíte, ako rýchlo ich dokážu odrecitovať úplne samy. 

4. Spoločenské tance

Deti milujú pohyb, tanec a tiež hudbu už od útleho veku. Prečo ich v tom nepodporiť a neskúsiť ich prihlásiť napríklad na hodiny spoločenského tanca? Naučiť sa základné kroky a spojiť ich do choreografie je výzva, ktorá zaiste nadchne každého malého milovníka rytmu a pohybu. Zapamätať si ich prevedenie a postupnosť potrénuje ich mozgové bunky a zlepšuje koncentráciu a pamäť. Nehovoriac o tom, akí pyšní rodičia z vás budú, keď svoje dieťa uvidíte vystupovať na pódiu pri rôznych spoločenských podujatiach.

5. Zdravá strava

Dôležitým faktorom pre vývoj mozgu je správna životospráva a zdravá strava. Predovšetkým, ak nakupujete pre deti, nezabúdajte sledovať zloženie jednotlivých potravín a vždy dávajte prednosť lokálnym, sezónnym a čerstvým potravinám. Našťastie dnes už aj vďaka rôznym fóram, skupinám na sociálnych sieťach či foodbloggerom, mamičky oveľa viac dbajú na zdravú výživu svojich detí a podporujú tak ich zdravý vývin a rast.

6. Hádanky a hlavolamy

S hádankami si užijete kopec zábavy. Existuje množstvo druhov a je už iba na vás a veku vášho dieťaťa či si vyberiete slovné, logické alebo dokonca matematické. Hrať sa ich môže celá rodina a verte, že neraz potrápia aj vaše mozgové závity. Úžasnou pomôckou na precvičenie pamäte pre staršie deti sú tiež rôzne hlavolamy, osemsmerovky, krížovky a sudoku. Ak počas leta cestujete na výlety alebo dovolenku určite nejaké nezabudnite pribaliť do kufra.

7. Cudzí jazyk

Ovládať minimálne jeden cudzí jazyk je v dnešnej dobe absolútne nevyhnutné a cudzie jazyky sú tiež najlepším prostriedkom, ako si zlepšiť pamäť v dlhodobom horizonte. Začnite už od malička a učte svoje deti základné slová, farby a číslice ako v slovenskom, tak v anglickom či nemeckom jazyku. V mnohých materských škôlkach je dnes už výučba cudzích jazykov úplne bežnou praxou. Podporme deti, ak o cudzí jazyk prejavia záujem a rozprávajme sa s nimi pravidelne aj v inom, ako materinskom jazyku. Ďalšou možnosťou je čítanie cudzojazyčných kníh. Výhodu majú deti zo zmiešaných rodín, v ktorých na nich rodičia od narodenia hovoria dvoma alebo aj troma jazykmi.

Zdroj: https://www.hravaskolka.sk/pre-rodicov-ktori-sa-zaujimaju/7-tipov-ako-trenovat-pamat-u-deti/