Veľká noc sa tradične spája s mnohými symbolmi a medzi tie najhlavnejšie patria určite vajíčka a zajace. Odkiaľ sa táto tradícia vzala?
Pohanské zvyky
Hoci sú dnes vajíčka a zajace symbolom kresťanského sviatku, svoje korene majú v pohanských kultúrach. Keď sa kresťanstvo rozširovalo, bolo nútené preberať niektoré pohanské prvky, aby ľudia dokázali ľahšie prijať novú vieru. Pohanské náboženstvá boli založené na uctievaní prírody a pôvodné oslavy jari boli podľa kresťanského mnícha a historika menom Bede z 8. storočia spojené s uctievaním bohyne plodnosti Eostre. Meno bohyne sa neskôr transformovalo do anglického názvu pre Veľkú noc ,,Easter“. V germánskych tradíciách sa bohyňa jari a plodnosti nazývala Ostera, čo taktiež viedlo k vzniku nemeckého slova Ostern (Veľká noc).
Symbol plodnosti
Veľkonočné vajíčko je symbolom plodnosti a novovzniknutého života, ktorý ako vieme prekvitá najmä na jar. Vajcia sa používali aj v obradných rituáloch na uzmierenie zlých síl a získanie priazne mŕtvych. Aby sa tento magický účinok posilnil, zvykli sa vajíčka maľovať. Tento zvyk pretrval až do dnešných dní. Z farieb sa používajú najviac červená ako symbol lásky, zelená ako symbol prírody a žltá ako symbol slnka. V kresťanstve sa vajíčko prijalo za symbol zatvoreného hrobu a nesmrteľnosti. Dôvodom jedenia vajec vo veľkonočnom období je najmä to, že ich konzumovanie cez pôst bolo zakázané.
Veľkonočný zajačik
Zajačik bol už v minulosti zasvätený bohyniam jari v rôznych kultúrach. Niektoré historické zdroje tiež uvádzajú, že ľudia verili na čarodejnice, ktoré sa premieňali v jarnom období na zajace. Tie potom ľuďom prinášali ochranu, a preto ich uctievali. V Biblii sú tieto zvieratá opísané ako ,,maličké na Zemi a múdrejšie nad mudrcov“. Symbolizujú chudobných, skromných a pokorných. V modernej kultúre nájdeme veľkonočné zajace držiace veľkonočné vajíčka. Ide najmä o čokoládové figúrky, ozdoby, kreslené postavičky v rozprávkach a pod. Toto spojenie vzniklo pravdepodobne preto, že zajace na jar hľadajú potravu v blízkosti ľudských obydlí. Ako plaché zviera sa zajac prirodzene ľudí stráni, čo viedlo k poverám a rozprávkam, že roznáša a skrýva veľkonočné vajíčka. Známy je tiež zvyk ,,naháňačky veľkonočných zajacov“, kedy dospelí schovávajú do záhrady čokoládové vajíčka, aby ich deti mohli hľadať.
Zdroj: solidcare.sk, https://www.youtube.com/