Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide! Hoci je leto ešte trochu ďaleko, na jar už nemusíme dlho čakať. Fašiangy sa pôvodne niesli v tomto znamení: odohnanie chladu, zimy a radosť z prichádzajúcej jari. Ako sa pripraviť spoločne s deťmi, aké kostýmy môžete vyrobiť s trochou šikovnosti aj vy samé?
Fašiangové tradície a zvyky:
- Na tučný štvrtok má každý veľa jesť a piť, aby bol po celý rok silný.
- Na fašiangový pondelok, keď sa konal tzv. „mužský bál“ kam smeli len ženatí a vydané, vyhadzoval sedliak pri tanci sečku vysoko, aby sa mu na poli urodil vysoký ľan a ovos.
- Na fašiangový utorok sa sliepkam sypalo zrno do kruhu z reťaze, aby nezablúdili a nezanášali. Určite to bol odraz starovekých predstáv o kúzelnej moci kruhu proti úkladom zlých duchov. V ten istý deň sa nemalo vešať prádlo na pôjd, lebo to vraj viedlo k premnoženiu bĺch. Ženy nesmeli šiť, aby sliepky dobre niesli.
- Na fašiangový utorok bola sála plná dievčat. Uprostred stál dlhý stôl a na ňom boli poháre so sladkým likérom pre dievčatá. Pred každým pohárom namaľoval zvolený mládenec toľko bodiek, koľko musela dievčina zaplatiť zlatiek na muziku za to, že tancovala s chlapcami po celý rok. Tento obyčaj sa nazýval „vyplácanie dievčat“. Hospodár mal s gazdinou cez fašiangový utorok tancovať, aby vraj sa im v tom roku urodili veľké zemiaky a dlhý jačmeň.
- Fašiangom končil tanec a tancovať sa smelo až zase v máji pri stavaní a váľaní májov a potom až neskoro cez jesenné obdobie. Tieto staré zvyky sa však dodržiavali len zhruba do konca 19. storočia, potom sa na ne už málo dbalo.
Príprava na fašiangy s deťmi
Tak ako je tomu počas adventu, aj počas fašiangov je potrebné zapojiť deti do prípravy. S partnerom si môžete vytvoriť vlastné fašiangové tradície alebo spoločne oživiť tie, ktoré boli pre vás najmilšie v detstve. Dôležitý je opäť spoločne strávený čas, či už pri výrobe kostýmu a masky, miesení cesta na fašiangové šišky alebo učení sa fašiangových básní.
- Fašiangy nie sú úplné bez tradičných fašiangových šišiek. Dôležitý je broskyňový džem a malé pracovité ručičky, ktoré vám zašpinia celú kuchyňu.
- Návod na výrobu fašiangových šišiek TU.
- Ak vám už chýbajú vianočné ozdoby, nezúfajte, vaše deti vám určite s radosťou pomôžu pri výrobe nových ozdôb, aby ste nimi oživili detskú izbu. Skladanie papierových kvetov, farebných vlajok môže byť skvelým programom pre celú rodinu!
- Ak je každý ochotný urobiť zo seba na krátky čas šaša, môže byť zábavné usporiadať s deťmi domácu fašiangovú párty, ku ktorej sa pridajú aj rodičia. Šantenie nie je len pre malé deti, aj dospelí majú z času na čas radi trochu zmeny! Môžete si dokonca vymyslieť rodinný kostým, ak deti netúžia po kostýme piráta alebo princeznej. Môžete sa obliecť ako superhrdinovia, rozprávkové postavičky, rodinný tím astronautov: ide o to, aby mal každý z vás radosť! Kostýmy môžete vyrobiť aj spoločne a ponechať priestor pre nápady tých najmenších.
Jednoducho vyrobiteľné fašiangové kostýmy
Nechcete stráviť príliš veľa času výrobou fašiangového kostýmu, ale viete pekne kresliť a maľovať? Vyskúšajte maľovanie na tvár! Lev, psík, šašo: možnosti sú nekonečné a zaručene sa počas prípravy veľa nasmejete! Možno si budete musieť zaobstarať nejaké drobné doplnky okrem kresby – ako parochňu pre šaša alebo chumáč na psí chvost – a kostým je na svete!
- Tiger: žlté tričko + legíny, oboje s čiernou pruhovanou farbou, žltá šnúrka na chvost, čelenka so žlto-čiernymi ušami, žlté fúzy na tvár.
- Medveď: hnedá košeľa, čelenka, filc na výrobu uší a trochu farby na tvár.
- Hrozno: stačí nafúkať kopu balónov, potom ich pripevniť k šatám napríklad pomocou zicherky alebo prišiť zaviazaný koniec balónov cez šaty pomocou niekoľkých stehov, aby ste tak vytvorili strapec hrozna. Na listy hrozna budete potrebovať aj zelený kartón.
Premýšľajte o kostýme spoločne a realizujte nápady spoločne! Fašiangový kostým nemusí byť zložitý: z predmetov a kúskov oblečenia môžete aj doma vykúzliť niečo skutočne kreatívne.
zdroj: brendon.sk, kamsdetmi.sk
Fašiangové riekanky a básničky
Ak máte radi mikulášske básničky, je čas naučiť sa aj nejaké fašiangové básničky! Priniesli sme vám niekoľko básní, ktoré si nebude ťažké zapamätať si ani pre tých najmenších.
Na fašiangy a iné
Na svätého Blažeja
má ísť furman zo dvora
Na svätého Blažeja
pamiatka sa činí,
tomu sa to oznamuje, kto o tom neví.
Fašiangy, Turíce
Fašiangy, Turíce, veľká noc príde,
kto nemá kožúška, zima mu bude.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa vypasiem.
Tuto mi nedali, tuto mi dajú, komára zabili,
Tuto mi nedali, tuto mi dajú, komára zabili,
slaninu majú.
A tam hore na komíne sedí kocúr na slanine,
choďte si ho odohnať a mne kúštik odrezať.
Ak sa máte porezať, pôjdem si sám odrezať
Kus, kus ako hus,
ere, ere ako dvere,
on, on ako dom,
ešte, ešte ako kliešte.