Svetový deň rybárstva

Práve 27. júna si pripomíname Svetový deň rybárstva, ktorý by mal byť pripomenutím dôležitosti uchovania rybích biotopov na našej planéte. Tradíciou sa stal v roku 1985, pod záštitu Organizácie spojených národov (OSN) sa dostal v roku 2001. Rybárstvo sa radí medzi najmasovejšie formy trávenia voľného času.

Pranostika hovorí: „Aké je počasie na svätého Ladislava, také jest po sedem nedieľ.“

Prečo sa stať rybárom?

Futbal, hokej, plávanie, basketbal,…. Desiatky športov, desiatky zameraní, desiatky rôznych možností. Tak prečo sa dať popri všetkých týchto atraktívnych aktivitách práve na rybačku? Pre rybárov je odpoveď jasná! Pocit ticha, kľudu a pokoja i dokonalé súžitie s prírodou nezažijete nikde inde len na rybách! Čo všetko sa však pod slovíčkom “rybárstvo” ukrýva? Podstatou samotného rybárstva nie je len lov rýb, ale predovšetkým láska k prírode, chovu, ochrane a až následne lovu rýb.

Krásne vystihuje pointu rybárstva nasledujúci príbeh:

Bohatý továrnik sa počas svojej dovolenky pri mori díval na rybára, ktorý sedel pohodlne vedľa svojho člnu.

“Prečo nejdete loviť ryby?” pýtal sa.

“Pretože som dnes ulovil už dosť.” odpovedal rybár.”Prečo ale neulovíte viac rýb ako potrebujete?” pýtal sa bohatý muž ďalej.

“Čo by som s nimi robil?”

“Mohol by ste si viac zarobiť a potom si kúpiť lepší čln, aby ste mohol plávať ďalej a uloviť viac rýb.”

“A čo potom?”

“Potom by ste si mohol kúpiť nylonové siete a potom uloviť
ešte viac rýb a zarobiť ešte viac peňazí. Za nejakú dobu by ste mal celú flotilu a bol by ste bohatý ako ja.

“Rybár sa opýtal: “A čo by som robil potom?”

“Potom by ste si užíval života.”

“A čo si myslíte, že robím teraz?” znela rybárova odpoveď, ktorý sa pritom pokojne díval na more…

Vezmite svoje deti na ryby. Nikdy nie je neskoro začať.

Pokiaľ chceme, aby bol rybolov obľúbený aj u budúcich generácií, je veľmi dôležité učiť naše deti chytať ryby. Na dobe strávenej pri vode nie je najdôležitejšie chytanie rýb, ale to, že tu môžete nadväzovať a stmeľovať vzťahy a učiť o živote. Lásku k rybolovu môžete úspešne odovzdať svojim deťom.

Je krásne vidieť deti, ktoré majú radosť z každého úlovku. Mnohí rybári dnes nad niektorými druhmi alebo malými rybami ohrnú nos. Radosť v detských očiach by nám mala pripomínať, že žiadna ryba nie je menejcenná a že rybárčenie by nemalo byť len o ulovení obrieho kapra, šťuky alebo sumca.

Na spoločných rybárskych výletoch je tiež veľmi dôležité, umožnite deťom robiť okrem rybolovu aj iné veci. Deti ktoré milujú rybolov, si tiež rady urobia prestávku a hrajú sa a preskúmavajú okolie.

Poznáte ryby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v našich vodách? Ryby našich vôd si môžete pozrieť v PDF súbore TU.

ZDROJ: srztrnava.sk, deepersonar.com, zdroj k PDF súboru: http://www.zsmedilava.edu.sk/files/TN/ryby.pdf