Medzinárodný deň detí sveta

Medzinárodný deň detí je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku ho oslavujeme každoročne 1. júna (nie všade na svete tomu tak je v tento deň) a to už od roku 1952. Tento dátum je ale na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako v 21 krajinách. Na Zemi nie sme sami. Niekto býva na Slovensku (v Európe) a niekto býva v Afrike či Amerike, ktorá je od nás veľmi ďaleko.

Zoznámime sa s kamarátmi, ktorí žijú na rôznych častiach Zeme 🙂

Ahoj my sme Kubko a Maťko. Žijeme na Slovensku tak ako ty. U nás sa jedia halušky, zemiakové placky, buchty na pare a rôzne iné jedlá. Ktoré je tvoje najobľúbenejšie? Farba našej pokožky je svetlá – sme belosi. Na obrázku môžeš vidieť našu vlajku a časť krajiny.

Ahoj my deti z Ruska – Boris a Nasťa. Vyzeráme ako Slováci – sme belosi. Radi jeme polievku z cvikly a kapusty – boršč. Radi sa hráme s matrioškou – drevený skladací panáčik. Na obrázku môžeš vidieť ako vyzerá náš kostol.

Ahoj my sme deti z Indie – Širin a Kamal. Máme svetlo hnedú farbu kože a hnedé oči. Naši muži radi nosia na hlave turban – obmotanú šatku a dievčatá sa rady maľujú a nosia veľké náušnice a náhrdelníky. Žijú u nás slony, na ktorých jazdíme, opice a tigre. Radi jeme korenené jedlá a placky.

Ahoj my sme deti z Grónska – Inu a Agna. U nás stále zima. Žijú tu tulene, ľadové medvede, líšky. Jeme veľa rýb. Žijeme v domčeku, ktorý sa volá Iglu a je celý z ľadu. Nosíme teplé oblečenie z kožušiny. Sme belosi a máme úzke oči.

Eskimáci v iglu žijú, teplý čajík radi pijú.Oblečený v kožušine,  žijú oni v takej zime.

Ahoj my sme deti z Ameriky – Yakari a Tanga. Žili sme v Amerike ako prví. Kožu máme sfarbenú do červeno-hneda. Žijeme v stane – teepee. Chlapci radi nosia čelenky s pierkami z vtákov. Nosíme oblečenie zo zvieracej kože. Často jeme kukuričné placky a mäso z ulovených zvierat.

Na lúke si svoje stany postavili Indiáni. Biele šípy, na tvár značka, ku večeru naháňačka.

Ahoj my sme deti z Afriky, kde je stále teplo – Zia a Bulu. Máme hnedú farbu kože, tmavé kučeravé vlasy – sme černosi. Žijú u nás rôzne zvieratá – žirafa, slon, zebra a iné. Často sa u nás jedia kaše, placky a ovocie napríklad banány. Na obrázku môžeš vidieť typický africký dom.

Vyhrali sme zájazd na africké Safari. Celou cestou rozmýšľame, že či sa nám pritrafí, vidieť levy, nosorožce, poprípade žirafy.

Ahoj my sme deti z Egypta v Afrike – Rami a Šira. U nás je tiež stále teplo a skoro nikdy u nás neprší. U nás môžeš vidieť pyramídy. Žije u nás veľa tiav, na ktorých jazdíme ako na koňoch. Veľkú časť zeme tvorí samí piesok volá sa to púšť.

Ahoj my sme deti z Arabského poloostvova – Amira a Mahmud. Tak ako v Egypte aj u nás je stále teplo. Máme tu púšť, ťavy a palmy. Na obrázku si môžeš pozrieť aké oblečenie nosíme.

Ahoj my sme deti z Japonska – Sai a Akuma . Máme svetlú farbu pleti a úzke oči. Radi jeme ryžu a ryby, ktoré nejeme príborom ale paličkami a pijeme veľa čaju. Pozri si na obrázku, čo nosíme oblečené.

Snáď z toho že, Zem sa točí,majú ľudia šikmé oči.Majú čierne vlasy, nosy ako gombičky,na jedlo používajú dve drevené paličky.

Ahoj my sme deti z ostrova Hawai – Himi a Uku. Celý rok je u nás teplo. Žijeme pri mori a rastie tu veľa paliem, z ktorých zbierame kokosové orechy. Máme svetlohnedú farbu kože a malé hnedé oči. Naše dievčatá rady nosia kvety vo vlasoch alebo náhrdelníky z nich. Radi tancujeme hula – hula tanec.

Ahoj my sme deti z Číny – Nao a Čian. Sme veľmi podobní Japoncom – tiež máme svetlú kožu a úzke oči. Radi jeme ryžu, ryby, veľa zeleniny a ovocia. U nás môžeš vidieť Veľký čínsky múr. Na obrázku si pozri náš dom a čo nosíme oblečené.

Zabav sa a vypracuj pracovný list DETI SVETA alebo si pozri video, kde sa dozvieš na akých kontinentoch žijú ostatné deti a ako oslavujú MDD 🙂

MILÉ DETI prajeme Vám krásny deň plný hier, zábavy, slniečka, dobrej nálady a hudby. Zaspievajte a zatancujte si pre veselých pesničkách 🙂

zdroj: https://dvms.webador.com/8-vsetky-deti-sveta, https://www.youtube.com/