Advent – tradície a zaujímavosti

Slovo advent pochádza z latinského „adventus“ a znamená príchod.

Ide o prípravu na Vianoce, resp. príchod Ježiša Krista a trvá štyri nedele. Každá adventná nedeľa má svoje meno: prvá sa volá železná, ďalšia bronzová, tretia strieborná a posledná je zlatá nedeľa.  Adventné obdobie ľudstvo oslavuje už od 7. storočia nášho letopočtu. Tento rok vychádzka prvá adventná nedeľa na 28.11.2021.

Adventný veniec

Predvianočné obdobie sa spája s vôňou čečiny a atmosférou horiacich sviečok. Túto symboliku v sebe prepája adventný veniec, ktorý sprevádza advent. Štyri sviečky symbolizujú štyri týždne do Vianoc, pričom na každú nedeľu sa zapáli jedna, až nakoniec horia všetky štyri. Sviečky by sa však mali zapaľovať v poradí proti smeru hodinových ručičiek a každá jedna má určitú symboliku. V 1. adventnú, železnú nedeľu sme zapálili sviečku s názvom Nádej. O pár dní v 2. adventnú bronzovú nedeľu bude horieť sviečka s názvom Mier, v 3. adventnú striebornú nedeľu nasleduje sviečka Priateľstvo a napokon sa v 4. adventnú zlatú nedeľu zapaľuje sviečka, ktorá sa volá Láska. Málokto vie dokonca o tom, že niekedy býva aj piata sviečka uprostred venca, ktorá sa zapaľuje po západe slnka na Štedrý deň. Tá by mala byť biela. Údajne je zasvätená Kristovi.    

Tvar venca nie je náhodný. Ak sa pýtate, prečo je práve okrúhly, odpoveď je jasná. Symbolizuje to, že Boh je večný a duša človeka nesmrteľná. Adventný veniec značí úctu, radosť a víťazstvo.

Adventný kalendár

Prvý adventný kalendár vyzeral úplne inak ako dnešné. Každá rodina robila čiarky kriedou od prvého decembra až po Štedrý deň. Až v roku 1851 bol vyrobený prvý ručne zhotovený adventný kalendár a prvý vytlačený uzrel svetlo sveta až v roku 1908 v Nemecku. Neskrýval však okienka s čokoládou, ale 24 veršov.

Vianočné imelo

Čo sa stane, ak stojíte pod imelom? Mali by ste sa s partnerom pobozkať. Poznáte však hlbší význam? Vetvičky imela sú nielen symbolom lásky, ale aj šťastia a bohatstva. Tento vianočný symbol by preto nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Zdroj: https://svetevity.sk/zivotny-styl/519813-odhalte-tajomstva-skryvajuce-sa-za-adventom-toto-ste-o-nom-nevedeli