Obrázok

Online cvičenie / Vieme po slovensky

Slovenský jazyk je podľa niektorých žiakov jednoduchý, iným sa zdá komplikovaný. Kupujete si rôzne tabuľky a prehľady, ktoré sumarizujú učivo v základných bodoch? Ak chcete nahradiť listovanie týmito pomôckami, tak je tu pre Vás kedykoľvek dostupná online verzia priamo z pohodlia vášho domova.

Precvičovanie slovenčiny online vždy, keď máte čas a chuť. Slovenský pravopis, gramatika, práca s textom a mnoho iného zábavnou formou. Tradičné i novátorské úlohy, hry a interaktívne cvičenia. Učivo je spracované v rozsahu osnov ZŠ a SŠ.

https://www.viemeposlovensky.sk/

Zaujímavosti o Slovensku

Kde sa nachádza Slovensko?  Slovensko je malá vnútrozemská krajina v srdci Európy. Jej stred nájdete v Kremnických vrchoch, „trochu bokom“ od hlavnej cesty z Kremnice do Martina. Označuje ho malý pamätník na obrannom múre gotického Kostola svätého Jána Krstiteľa. 
V ktorom meste je najvyššia kostolná veža na Slovensku?  V Spišskej Novej Vsi. Neogotická veža je vysoká 87 metrov.
Akú rozlohu má Slovensko a ktoré štáty s ním susedia?  Slovensko leží na rozlohe 49 035 km2. Z juhu ho chráni Maďarsko, zo západu Rakúsko a bratia Česi, na severe susedí s Poľskom. O východnú hranicu, ktorá zároveň uzatvára schengenský priestor, sa delí s Ukrajinou.
Ktoré pohorie je najvyšším sopečným pohorím na Slovensku a radí sa medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe?  Poľana
Ktorý je najvyšší vrch Malej Fatry?  Veľký Fatranský Kriváň. Jeho výška je 1 709 m n. m. 

Koľko obyvateľov má Slovensko?  Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky k 30. júnu 2021 má Slovensko spolu 5, 449 miliónov obyvateľov.

Ktorý kostol je svojou plochou najväčším na Slovensku?  Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Jeho plocha interiéru je 1 200 m².

Ktoré je najvyššie položené sídlo na Slovensku?  Štrbské Pleso – nachádza sa v nadmorskej výške 1 355 m n. m.

Kedy a kde bolo najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku za posledných 1000 rokov?  28. 6. 1763 pri Komárne. Jeho magnitúda bola údajne 5,8. Zomrelo pri ňom 63 ľudí a 102 sa zranilo. Pri tomto nešťastí sa zrútilo 279 budov a 7 kostolov.

Akou menou sa platí na Slovensku?  V súčasnosti sa na Slovensku platí eurom. Pred ním to bola slovenská koruna (Sk), ktorej hodnota bola voči euru v čase prechodu na novú menu (v roku 2009) 30,126 Sk.
Kedy sa začalo platiť eurom?  Na Slovensku sa začalo platiť eurom 1. 1. 2009 veľkým treskom, čo znamená, že sme konvertovali na inú menu v jeden deň naraz v hotovostnej aj bezhotovostnej forme. 
Koľko obcí má Slovensko?  Slovensko členíme na západné, stredné a východné. Má 8 krajov, a to Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky, Banskobystrický, Žilinský, Košický a Prešovský. V súčasnosti slovenské obyvateľstvo osídľuje 2 927 obcí (vrátane mestských častí), z toho 141 miest sústredených do 79 okresov. Titul hlavného a zároveň najväčšieho mesta nesie Bratislava.
Ktorý je najvyššie položený hrad na Slovensku?  Liptovský hrad. Týči sa vo výške 1 001 m n. m.
Kde sa nachádza geografický stred Slovenska?  Na vrchu Hrb (pri Ľubietovej). 
Kedy sa začalo platiť eurom?  Na Slovensku sa začalo platiť eurom 1. 1. 2009 veľkým treskom, čo znamená, že sme konvertovali na inú menu v jeden deň naraz v hotovostnej aj bezhotovostnej forme. 
Kedy vznikla Slovenská republika?  Slovensko sa stalo samostatnou demokratickou republikou 1. januára 1993. Po prijatí Ústavy Slovenskej republiky v júli 1992 sa lídri víťazných politických strán Česka a Slovenska dohodli na pokojnom rozdelení spoločného československého štátu. 
Ktorá je najdlhšia zachovaná lesná železnica na Slovensku?  Čiernohronská železnica.
Ako sa volá najväčšie banské prepadlisko pri Kremnici?  Prepadlisko Šturec. Jeho rozloha je 700 x 300 metrov a maximálna hĺbka cca 180 metrov. 
Ktorý je najvyšší vrch Veľkej Fatry?  Ostredok s výškou 1 596 m n. m. 
Aké je slovenské teplotné maximum?  40,3 °C. Bolo dosiahnuté v Hurbanove 20. 7. 2007. 
Aké je slovenské teplotné minimum?  41,2 °C. Bolo dosiahnuté vVígľaši 1121929. 
V ktorom meste je najvyšší gotický drevený oltár na svete?  V Levoči. Neskorogotický hlavný oltár sv. Jakuba má výšku 18,62 m. Bol zhotovený v rokoch 1507 až 1517 z lipového dreva. Toto úchvatné dielo vzniklo v dielni Majstra Pavla z Levoče.

https://slovander.sk/

Online cvičenie / Matematika ma baví

Zábavné precvičovanie úloh z matematiky pre deti na základných školách online formou. Vyskúšajte rôzne hry pomocou ktorých už sčítanie, odčítanie, slovné úlohy, rovnice či zlomky nebudú nikdy problémom. Učte sa spôsobom, ktorý prináša radosť a motiváciu ako sa zoznámiť a pracovať s matematikou.

zdroj: https://www.matika.in/sk/?gclid=CjwKCAjwybyJBhBwEiwAvz4G71P2RS_t8rKYjTGwOqrdgMwrO0ES_GSegizJgZ-LfkcDOcHZL1tRBxoCC-4QAvD_BwE

Online cvičenie / Úlohy zo slovenčiny

Zábavná slovenčina je online program určený všetkým deťom základných škôl, ktoré bojujú so slovenským jazykom. Majú možnosť precvičiť si jazykové javy, s ktorými sa stretávajú v škole – písanie y / i, párových spoluhlások, diktátov, vybraných slov, určovanie slovných druhov, časovanie slovies, skloňovanie zámena „ja“, hľadanie koreňa slova, podmetu a prísudku a mnoho ďalších.

zdroj: https://www.gramar.in/sk/

Online cvičenie / Aplikácia Včielka

Včielka je online / mobilná výučbová aplikácia, vhodná pre individuálne precvičovanie slovenčiny pre deti z odlišného jazykového prostredia.

Preskúmajte všetky kategórie v zozname cvičení  a precvičujte v doporučenom zozname cvičení – čítanie a písanie, výslovnosť či všeobecné jazykové povedomie / slovnú zásobu (a to v rôznych úrovniach náročnosti). Obsah Včielky je ozvučený (aby bola zaistená nápoveda pre správnu výslovnosť) a vybavený obrázkami či animáciami (obsah je tak názorný a ľahko pochopiteľný i pre úplných začiatočníkov).

zdroj: https://www.vcielka.online/exercises

Speekle – logopédia hravou formou online

https://www.speekle.sk/

Speekle je logopedický softvér, ktorý hravou formou učí deti správnu výslovnosť. Pretože aj jedno písmenko zaváži. Stiahnite si bezplatnú verziu logopedickej pomôcky Spekle a cvičte výslovnosť so svojím dieťaťom.

Rečové cvičenia sú robené, aby boli čo najpohodlnejšie a najzábavnejšie. Moderné informačné technológie nám dnes umožňujú premeniť cvičenia na hry. Speekle je určený pre deti predškolského veku a zmení im nudné logopedické cvičenia na hry. Precvičte si sykavky [s] a [š] s trpaslíkom Goldym, alebo sa učte zvukovú diferenciáciu s papagájom Squakom.

Halloweenská tekvica z papiera

https://eduworld.sk/cd/hanka-herinkova/7825/vyrobte-si-halloweenske-tekvice-pomocou-papiera

Vyrezať si vlastnú tekvicu môže byť niekedy veľmi pracné, v návale povinností sa tiež môže stať, že ju zabudnute kúpiť a na posledný deň sa nedá už nikde zohnať. Ak sa vám nepodarí žiadnu zohnať na vyrezanie, môžete si s deťmi vyrobiť papierové, ktoré sa dajú zavesiť, nalepiť na okno či dvere, alebo len tak položiť na stôl. 

Prinášame vám niekoľko nápadov na to, ako môžu také papierové tekvice vyzerať.

Pomôcky na výrobu:

 • farebný papier
 • krepový papier
 • papierové tanieriky, poháre
 • drevené paličky z nanukov
 • nožnice
 • lepidlo
 • temperové farby, vodové farby
 • kancelársky papier
 • ceruzky
 • špagát
 • farebné drôtiky pre deti

Čo chcú deti vedieť o jeseni

https://ahojmama.pravda.sk/clanky/co-chcu-deti-vediet-o-jeseni-preco-su-listy-/11889-clanok.html

Jeseň je úžasná, farebná a trochu tajomná. Keď ste vonku na prechádzke s rodinou, možno z detských úst padnú aj otázky, týkajúce sa aktuálneho ročného obdobia. Vedeli by ste im odpovedať?

A prečo vlastne listy padajú na zem?

Stromy majú svoju vlastnú múdrosť. Dobre vedia, že v zime, keď podobne ako celá príroda odpočívajú, nebudú listy, ktoré im slúžia ako zásobáreň energie a vlahy, potrebovať. Obmedzia im prístup vody, až listy uschnú a odpadnú, aby na jar znovu vyrástli.

Prečo sú listy na jeseň farebné? Prečo sa prelomu septembra a októbra hovorí babie leto? Prečo vtáci, ktorí na jeseň odlietajú do teplých krajín, presne vedia, kam sa majú vrátiť?

Odpovede na zvedavé otázky Vašich detí o jeseni nájdete v článku.

Obľúbené odkazy na webové stránky

Hans Christian Andersen – rozprávky

http://www.zuslstanceka.sk/web2012/samovzdelavanie/rozpravky.pdf

Jedinečný výber viac ako 40 rôznych rozprávok na online čítanie, ktoré boli neraz aj sfilmované od svetoznámeho autora Hansa Christiana Andersena. Populárne rozprávky ako Snehová kráľovná, Malá morská víla, Statočný cínový vojačik, Dievčatko so zápalkami a mnoho iných, potešia nielen deti ale aj dospelých.

Rozprávky na dobrú noc pre deti na čítanie

https://www.sikovnamamina.sk/blog/rozpravka-na-dobru-noc/

Rozprávka na dobrú noc je pohladenie na konci dňa. Vstupná brána do snov. Čítanie na dobrú noc je pre deti nesmierne dôležité. Podporuje rozvoj reči, fantázie, poskytuje pozitívne vzory a navodzuje príjemnú atmosféru spánku. 

Poézia a próza

https://zlatyfond.sme.sk/diela

V Zlatom fonde SME nájdete klasické literárne diela známych autorov online.