Obrázok

Halloweenská tekvica z papiera

https://eduworld.sk/cd/hanka-herinkova/7825/vyrobte-si-halloweenske-tekvice-pomocou-papiera

Vyrezať si vlastnú tekvicu môže byť niekedy veľmi pracné, v návale povinností sa tiež môže stať, že ju zabudnute kúpiť a na posledný deň sa nedá už nikde zohnať. Ak sa vám nepodarí žiadnu zohnať na vyrezanie, môžete si s deťmi vyrobiť papierové, ktoré sa dajú zavesiť, nalepiť na okno či dvere, alebo len tak položiť na stôl. 

Prinášame vám niekoľko nápadov na to, ako môžu také papierové tekvice vyzerať.

Pomôcky na výrobu:

 • farebný papier
 • krepový papier
 • papierové tanieriky, poháre
 • drevené paličky z nanukov
 • nožnice
 • lepidlo
 • temperové farby, vodové farby
 • kancelársky papier
 • ceruzky
 • špagát
 • farebné drôtiky pre deti

Čo chcú deti vedieť o jeseni

https://ahojmama.pravda.sk/clanky/co-chcu-deti-vediet-o-jeseni-preco-su-listy-/11889-clanok.html

Jeseň je úžasná, farebná a trochu tajomná. Keď ste vonku na prechádzke s rodinou, možno z detských úst padnú aj otázky, týkajúce sa aktuálneho ročného obdobia. Vedeli by ste im odpovedať?

A prečo vlastne listy padajú na zem?

Stromy majú svoju vlastnú múdrosť. Dobre vedia, že v zime, keď podobne ako celá príroda odpočívajú, nebudú listy, ktoré im slúžia ako zásobáreň energie a vlahy, potrebovať. Obmedzia im prístup vody, až listy uschnú a odpadnú, aby na jar znovu vyrástli.

Prečo sú listy na jeseň farebné? Prečo sa prelomu septembra a októbra hovorí babie leto? Prečo vtáci, ktorí na jeseň odlietajú do teplých krajín, presne vedia, kam sa majú vrátiť?

Odpovede na zvedavé otázky Vašich detí o jeseni nájdete v článku.

História Slovenska

https://slovander.sk/pysno/historia-slovenska-ktoru-musi-ovladat-kazdy-slovak/

Svojou rozlohou a počtom obyvateľov sme možno malá krajina, ale ležíme v srdci Európy. Slovensko ovplyvnili udalosti a osobnosti, ktoré je dobré poznať nielen vzhľadom na všeobecný rozhľad, ale aj preto, aby sme vedeli, aké silné historické dedičstvo máme.

Výber z najdôležitejších udalostí slovenskej histórie, tradícií, tipy na turistiku a výlety počas celého ročného obdobia, zaujímavosti, záhady, povesti a legendy… 

Speekle – logopédia hravou formou online

https://www.speekle.sk/

Speekle je logopedický softvér, ktorý hravou formou učí deti správnu výslovnosť. Pretože aj jedno písmenko zaváži. Stiahnite si bezplatnú verziu logopedickej pomôcky Spekle a cvičte výslovnosť so svojím dieťaťom.

Rečové cvičenia sú robené, aby boli čo najpohodlnejšie a najzábavnejšie. Moderné informačné technológie nám dnes umožňujú premeniť cvičenia na hry. Speekle je určený pre deti predškolského veku a zmení im nudné logopedické cvičenia na hry. Precvičte si sykavky [s] a [š] s trpaslíkom Goldym, alebo sa učte zvukovú diferenciáciu s papagájom Squakom.

OBĽÚBENÉ ODKAZY NA WEBOVÉ STRÁNKY

Rozprávky, riekanky, hádanky, uspávanky

https://www.najprvdeti.sk/na-citanie/

Rozprávky, riekanky, hádanky a uspávanky nielen na čítanie pre deti. Potrebujeme príbehy, potrebujeme povzbudiť, potrebujeme veriť v dobro, preto potrebujeme rozprávky. Vypočujte si špeciálne vydanie rozprávok zo zlatého fondu denníka SME alebo si zapnite tradičné slovenské pesničky, ktoré rodičia poznajú a deti zamilujú. Spievajte si spolu Ťap, ťap, ťapušky alebo Prší, prší, len sa leje a kopec ďalších. 
Kategória Náučné (vzdelávacie) videá pre deti je plná slovenských rozprávok a videí, ktoré nie len deti zabavia, ale aj niečo naučia. S garanciou bezpečného obsahu pre deti a zadarmo. Najlepšie kreslené rozprávky pre deti.

Hans Christian Andersen – rozprávky

http://www.zuslstanceka.sk/web2012/samovzdelavanie/rozpravky.pdf

Jedinečný výber viac ako 40 rôznych rozprávok na online čítanie, ktoré boli neraz aj sfilmované od svetoznámeho autora Hansa Christiana Andersena. Populárne rozprávky ako Snehová kráľovná, Malá morská víla, Statočný cínový vojačik, Dievčatko so zápalkami a mnoho iných, potešia nielen deti ale aj dospelých.

Rozprávky na dobrú noc pre deti na čítanie

https://www.sikovnamamina.sk/blog/rozpravka-na-dobru-noc/

Rozprávka na dobrú noc je pohladenie na konci dňa. Vstupná brána do snov. Čítanie na dobrú noc je pre deti nesmierne dôležité. Podporuje rozvoj reči, fantázie, poskytuje pozitívne vzory a navodzuje príjemnú atmosféru spánku. 

Poézia a próza

https://zlatyfond.sme.sk/diela

V Zlatom fonde SME nájdete klasické literárne diela známych autorov online.

Online cvičenie / Aplikácia Včielka

https://www.vcielka.online/exercises

Včielka je online / mobilná výučbová aplikácia, vhodná pre individuálne precvičovanie slovenčiny pre deti z odlišného jazykového prostredia.

Preskúmajte všetky kategórie v zozname cvičení  a precvičujte v doporučenom zozname cvičení – čítanie a písanie, výslovnosť či všeobecné jazykové povedomie / slovnú zásobu (a to v rôznych úrovniach náročnosti). Obsah Včielky je ozvučený (aby bola zaistená nápoveda pre správnu výslovnosť) a vybavený obrázkami či animáciami (obsah je tak názorný a ľahko pochopiteľný i pre úplných začiatočníkov).

Obľúbené knihy na čítanie zadarmo

Knihy sú skvelým kamarátom vďaka ktorému trávime s deťmi nádherný spoločný čas. Pozeráme, prehliadame, čítame a tiež sa u toho rozprávame. Detské knižky ponúkajú nielen potrebný odpočinok, ale rozvíjajú i detskú predstavivosť a fantáziu.
Pozrite sa, ktoré knižky majú radi naše deti.

Maroško – Martin Rázus

Dobrodružstvá malého Maroška od jeho bezstarostných hier počas predškolského veku až po prvé roky v škole…Martin Rázus vo svojej knižke opisuje detstvo svojimi očami. Kniha je určená nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Zdroj:https://pdfknihy.sk/martin-razus-marosko/

Ľudové rozprávky – Pavol Dobšinský

Viac ako 30 nádherných slovenských rozprávok od obľúbeného autora Pavla Dobšinského.
Nájdete tu napríklad tieto rozprávky:
– Soľ nad zlato
– Ako šlo vajce na vandrovku
– O troch grošoch
– Nebojsa
– Jelenček
– Traja zhavranený bratia

Zdroj: https://pdfknihy.sk/ludove-rozpravky-pavol-dobsinsky/

Tuky prvý kráľ tučniakov – Václav Šuplata

Veselá rozprávka o kráľovi všetkých tučniakov, ktorý nadovšetko ľúbi čokoládu. Keď sa zoznámil s bádateľom Cypriánom, presvedčil ho, aby ho zobral, aj s kráľovnou Tukynou, a princeznou Tukynkou, na veľký výlet do krajiny, kde sa dá čokoláda kúpiť, len tak, v obchode.

Zdroj: https://eknizky.sk/books/tuky-prvy-kral-tucniakov/

Prečo… – Václav Šuplata

Úsmevné rozprávky, ktoré vysvetľujú niekoľko dôležitých otázok, ako napr. prečo sú ryby nemé; prečo chodia slimáci pomaly; prečo majú lienky bodky; prečo majú labute dlhý krk; prečo majú ježkovia pichľavý kožuch… 

Zdroj: https://eknizky.sk/books/preco/

Omaľovánky – zábavné vyfarbovanie online alebo na papier

Deti radi trávia čas kreslením a vyfarbovaním obrázkov. Jednak si tým precvičujú jemnú motoriku a zároveň rozvíjajú kreatívne myslenie a umelecké sklony. Omaľovánky si môžete vytlačiť a vyfarbiť doma alebo môžete využiť funkciu vyfarbovania obrázkov priamo v internetovom prehliadači. S detskými online omaľovánkami sa tak zabavíte aj cez počítač, mobil aj tablet.

Vyfarbite si omaľovánku online priamo v prehliadači alebo si ju vytlačte a vymaľujte farbičkami. https://www.omalovanky.sk/detske-omalovanky/

jeseň

šarkan

ježko a jabĺčko

strašiak a vták