Les je na jar hlučným miestom, všade je počuť spev rôznych druhov vtákov. Spev sa zlieva do jedného veľkého speváckeho predstavenia. Tiež Vás zaujíma kto všetko je v tomto úžasnom zbore?

DROZD ČIERNY sa vyskytuje v nížinách, kosodrevinách, lesoch, v záhradách, v parkoch, v obciach a mestách. Hniezdo si stavia v kríkoch, v mestách aj na rôznych zákutiach stavieb napr. rímsy, verandy, balkóny, odkvapové rúry a podobne. Hniezdo stavia samička, umiestnené býva až do výšky 5-6 metrov, v mestách aj vyššie. Drozd čierny upozorňuje na seba melodickým flautovitým spevom. Pri vyrušení sa ozýva prudkým „tjak“ alebo „tix“, ktorý môže prejsť do dlhého kovovo znejúceho kriku. Nepriateľa zhora hlásia vysokým „sííí“.
DROZD PLAVÝ sa vyskytuje v lesoch, parkoch a v záhradách. Je oveľa menej známy ako drozd čierny. V lesoch je však často početnejší. Živí sa obyčajne malými slimákmi, často si ich nosí na jedno miesto, kde im rozbíja ulity. Jeho spev je tvorený rôznymi hlasmi, ktoré však opakuje za sebou niekoľko krát. Podľa toho sa ľahko prezradí. Drozd plavý je majstrom v napodobňovaní spevu ostatných vtákov, ale aj iných zvukov.

ĎATEĽ VEĽKÝ sa vyskytuje prevažne v zmiešaných lesoch, je veľký asi ako drozd so strakatým sfarbením. Prezradí ho jeho hlasné „kikikikiki“. Na jar aj drumbľuje v krátkych asi jednu sekundu dlhých intervaloch. Potravu hľadá pod kôrou stromov, v zime sa živí aj semenami šišiek.
KUKUČKA OBYČAJNÁ sa vyskytuje prevažne na okrajoch lesov. Kukučky patria medzi chránené vtáky, pretože sú užitočné tým, že sa živia prevažne hmyzom, najmä chlpatými húsenicami. Nestavajú si hniezda a vajíčka znášajú do cudzích hniezd, kde sa o mladé nestarajú. Samec kukučky sa ozýva typickým „ku-kuk“. Ak je blízko iný samec pridáva ku kukaniu „go-go-go-che-che-che“. Samičky vydávajú trilkujúci smiech.


ORIEŠOK OBYČAJNÝ sa vyskytuje vo vyvrátených stromoch, kríkoch, v okolí potokov, záhrad a lesov. Tento vtáčik je druhý najmenší operenec v Európe. Lieta nízko nad zemou. Jeho spev je neobyčajne hlasný a dynamický.
VYTVORTE SI S DEŤMI KŔMIDLO PRE VTÁKY – jednoduché návody nájdete vo videách
zdroj: https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/63626/viete-ake-vtaciky-mozete-vidiet-a-pocut-v-nasich-lesoch/, https://www.youtube.com/