Mikuláš na Slovensku a vo svete

Mikulášska tradícia, kedy Mikuláš, čert a anjel obdarúvajú deti ešte pred Vianocami, je nám Slovákom dobre známa. Ako to je však v zahraničí? Majú aj inde takého Mikuláša ako na Slovensku? No majú, ale v trochu inej podobe alebo v iný čas.

Na Slovensku a v ČR Mikuláš, v Poľsku Mikolaj

Na Slovensku sa Mikuláš oslavuje podobne ako v Čechách alebo v Poľsku. Je tiež odetý do biskupského rúcha a chodí 5. decembra. Zvykom je očistiť a pekne naleštiť čižmy (nejaké ťažšie topánky, do čižiem sa toho zmestí viac, než do však, že?) A večer ich pripraviť do okna. Ráno je v nich väčšinou príjemná nádielka sladkostí, ovocia a iných dobrôt a hovorí sa, že pre tých menej posušných aj nepríjemná nádielka v podobe uhlia.

V Poľsku navštevuje deti Mikolaj. V noci z 5. na 6. decembra a darčeky im tiež schováva do pripravených topánok. Poslušné deti dostávajú ovocie a sladkosti, a neposlušné dostanú do topánky paličku, aby vedeli, čo im prípadne hrozí, keď budú ďalej neposlušné. Mikolaja niekedy sprevádza aj tzv. snehová vločka.

Holandsko – Sinterklaas. Ak to neviete, tak Mikuláš (po holandsky Sinterklaas) žije vyše roka v Španielsku. A keď príde jeho čas, nasadne so svojím pomocníkom, Čiernym Petrom, na loď a vyplavia sa smerom do Holandska, aby tam odmenili dobré deti a pokarhali tie neposlušné. Sinterklaas pripláva parníkom prvú sobotu po 11. novembri.

Mikuláš v Nemecku: Sankt Nikolaus mit Knecht Ruprecht. V Nemecku sa toho od našej podoby Mikuláša tiež veľa nelíši. Len miesto čerta chodí s Mikulášom Knecht Ruprecht. Je to chlapík s bujnou bradou, často tmavou pleťou, ako od uhlia, ovešaný reťazami, kožušinami a metlami. V rôznych regiónoch ale môžeme nájsť inú podobu aj sprevádzajúce postavy. Anjel tu ale nechodí vôbec. Mimochodom podobná postava chodí s Mikulášom aj vo Švajčiarsku, volá sa Schmutzli a Mikuláš je Samichlaus. Foto: Alexander Kaya (Symbolbild)

V Rakúsku už spoločne s Mikulášom a anjelom chodí aj krampus – nosí so sebou veľkú knihu, kam si zapisuje, ktoré deti sú neposlušné, a ktoré dobré. Niekedy chodia spoločne v sprievode tzv. Guatseltrager, takého starčeka, ktorý nosí dobroty v košíku.Mimo toho väčšina rakúskych detí i dospelých dáva pred dvere vysoké topánky a dúfa, že sa do rána naplnia ovocím, sladkosťami alebo orieškami (podobne ako u nás).Táto tradícia sa ako kuriozitka dostáva aj do Čiech. Sprievod desivých čertov sme mohli minulé roky vidieť napríklad v Brne, Ústí nad Labem alebo v Plzni.

Belgicko má Mikuláša a Čierneho Petra. Belgické deti sa tešia na Mikuláša, ktorý im dáva darčeky 6. decembra. V Belgicku oslavujú Vianoce Flámi aj Valóni, obe skupiny obyvateľstva majú Mikuláša a obe sa na neho tešia. Hlavne potom flámske deti, ku ktorým prichádza, rovnako ako v Holandsku, Mikuláš s čiernym Petrom.Čierny Peter v Belgicku zosobňuje sluhu, ktorý podľa legendy priplával na lodi sa svätým Mikulášom zo Španielska. Nie je to teda obdoba nášho čerta a žiadne deti z neho strach nemajú. Skôr sa tešia, čo im na Mikulášov pokyn podá. Mikuláš nosí veľké darčeky, pokojne aj bicykel alebo bábiky s celou výbavičkou, na Vianoce potom deti dostávajú menšie darčeky a sladkosti.

Fínsko má Joulupukkiho. Podľa fínskych povestí žije na úpätí hory Korvatunturi Joulupukki, akási obdoba Santa Clausa. Schováva tu všetky lístočky od detí s ich prosbami. O balenie darčekov sa tu starajú škriatkovia a vozia ich saňami so sobím záprahom.Názov Korvatunturi je zložený z dvoch fínskych slov: Korv (ucho) a Tunturi (hora). Tá totiž svojimi tromi výbežkami pripomína tvarom ucho, alebo uši. Vďaka tomu Joulupukki podľa povesti počuje všetky želania, ktoré deti po celom svete vyslovia.

USA majú proste len Santu Clausa. V Spojených štátoch sa z Mikuláša zrodil Santa Claus a nosí darčeky až počas Vianoc. S Mikulášom teda u amerických detí asi nepochodíte – teda môžete to skúsiť, ale nebudú ho poznať. Meno vzniklo skomolením holandského mená Sinterklaas, ktoré je skratkou pomenovanie svätého Mikuláša Sint Nicolaas.Pôvodne bol zobrazovaný podobne ako náš Mikuláš – v biskupskom rúchu. Jeho súčasnej podobe prispel ruský dedo Mráz, ale hlavne reklama na Coca-colu, ktorej vyobrazenie Santa Clausa v 30. rokoch prakticky zľudoveli a táto podoba je populárna dodnes.

Zdroj: pelipecky.sk