Najkrajšie slovenské jaskyne – tipy na výlet

Slovenské jaskyne sú ospevované ako „naj“ a právom. Ktorá z nich je najstaršou známou jaskyňou v Európe? O ktorej sa hovorí, že je navýznamnejšou jaskyňou svojho druhu na svete a ktorá naša jaskyňa je svojou výzdobou svetovou raritou? Výlet ako žiadny iný, unikátny a jedinečný. Ak ešte stále váhate inšpirujte sa a kliknite na názov jaskyne a doziete sa detailné informácie o návšteve jaskýň, poplatkov, otváracích časov a mnoho iného.

1. Demänovská jaskyňa slobody

zdroj: https://travelking.sk/

Našu najznámejšiu a najnavštevovanejšiu jaskyňu nájdete uprostred Demänovskej doliny na severnom úpätí Nízkych Tatier. Demänovská jaskyňa slobody je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na území Slovenska, ktorý sa nielen vďaka svojim rozmerom stal národnou prírodnou pamiatkou. Jaskyňu zdobí unikátna kvapľová výzdoba, ktorá ju radí medzi tie najkrajšie v Európe. Návštevu môžete absolvovať po dvoch trasách – na výber je dlhý okruh, kde si za 100 minút prehliadnete všetky krásy na ploche 2 150 m, alebo tradičný okruh s dĺžkou 1 150 m, ktorý prejdete za hodinu.

2. Jaskyňa Domica

zdroj: https://travelking.sk/

Podzemný klenot Gemera zdobí čarokrásna kvapľová výzdoba s množstvom stalagmitov a stalaktitov, ktorá jaskyni vyslúžila zápis na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Vydajte sa za jej krásami do juhozápadnej časti Slovenského krasu, vchod do jaskyne leží v obci Dlhá Ves. Jaskyňa Domica je súčasťou rozsiahleho jaskynného systému, ktorý zasahuje až do Maďarska. Na Slovensku si môžete prehliadnuť len ¼ z jej plochy. Možno zbadáte aj jedného z 1 500 vzácnych netopierov, ktoré jaskyňu obývajú. Zdá sa vám počas prehliadky jaskyňa povedomá? Niet sa čomu diviť – natáčala sa tu známa rozprávka Soľ nad zlato. Okrem klasického prehliadkového okruhu si môžete zvoliť i okruh s plavbou po podzemných vodách.

3. Gombasecká jaskyňa

zdroj: https://travelking.sk/

Ďalšia slovenská jaskynná kráska, ktorá si pre svoju výzdobu zaslúžila miesto na Zozname UNESCO, je kvapľová Gombasecká jaskyňa ležiaca v Slovenskom krase medzi Rožňavou a Plešivcom. Preslávila sa najmä nezvyčajne tenkými sintrovými brčkami, ktoré dosahujú dĺžku až 3 m. Sieň Hirošima si svoj názov vyslúžila pre stalagnát pripomínajúci atómový hríb. Za pozornosť stojí i Mramorová sieň, ktorej kužeľovité stalagmity pripomínajú mraveniská z tropických zemí. Ak máte počas prehliadky pocit, že sa vám v jaskyni dýcha akosi lepšie, máte pravdu. Mimoriadne priaznivé mikroklimatické pomery v Gombaseckej jaskyni sa od roku 1968 využívali na liečbu prevažne respiračných chorôb. Liečba si vďaka svojej povahe vyslúžila názov speleoterapia.

4. Dobšinská ľadová jaskyňa

zdroj: https://travelking.sk/

Dobšinská ľadová jaskyňa v Slovenskom raji  vďaka svojej unikátnej ľadovej výzdobe patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete, rozmermi s dĺžkou 1 232 m a hĺbkou 112 m si vyslúžila miesto medzi najväčšími ľadovými jaskyňami v Európe. Jaskyňa je najnižšie položenou ľadovcovou jaskyňou na svete. Chlad sa v nej drží kvôli jedinečnému tvaru, ktorý od vchodu klesá. Vo vnútri jaskyne sa tak drží vzduch s teplotou pod bodom mrazu behom celého roka a unikátna ľadová výzdoba sa nemení. Prezrieť si tu môžete  mohutné ľadové vodopády a stĺpy vo Veľkej sieni, kde hrúbka ľadu miestami dosahuje až 25 m. Niet divu, že od roku 2000 je tiež zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Vďaka nadšeným jaskyniarom sa Dobšinská ľadová jaskyňa stala v roku 1882 prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku.

5. Važecká jaskyňa

zdroj: https://travelking.sk/

Výlet do Važeckej jaskyne si naplánujte cestou z alebo do Vysokých Tatier, od ktorých je vzdialená len 30 km. Aj keď jaskyňa patrí medzi tie kratšie, rozhodne nebudete o neobyčajný zážitok ukrátený – čaká na vás pohľad na bohatú kvapľovú výzdobu s brčkami, záclonami, stalagmitami aj stalaktitami, ktoré hrajú pestrými farbami. Ani tu nechýbajú sintrové jazierka. Jaskyňa láka obzvlášť nadšencov paleontológie z celého sveta, je totiž jedným z najvýznamnejších nálezísk kostí ľadového medveďa v Európe. Vzácne medvedie kosti staré staré 40 000 až 51 000 rokov sa nachádzajú v sieni s názvom Kostnica.

6. Harmanecká jaskyňa

zdroj: https://travelking.sk/

Navštívte čarovnú Harmaneckú jaskyňu vo Veľkej Fatre, ktorá sa nachádza v doline Harmanca v južnej časti Veľkej Fatry neďaleko Banskej Bystrice. Svoj výlet začnite prechádzkou po náučnom chodníku so siedmimi informačnými tabuľami, ktorý vychádza z parkoviska. Dovedie vás až ku vchodu do jaskyne, ktorá bola pre svoju podmanivú snehobielu výzdobu nazývaná aj “Biela jaskyňa”. Okúzlia vás tu priezračné jazierka, sintrové vodopády aj široké záclony a kvapľová výzdoba, ktorá vyniká svojim snehobielym sfarbením. Aj vďaka nim je dnes Harmanecká jaskyňa národnou prírodnou pamiatkou. Pristavte aj pri najznámejšej pamiatke jaskyne – oslnivej kamennej váze – ktorá údajne splní želanie každému, kto sa do nej trafí mincou.

7. Ochtinská aragonitová jaskyňa

zdroj: https://travelking.sk/

Nielen miestom na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO, ale tiež označením svetová rarita sa môže popýšiť slovenská Ochtinská aragonitová jaskyňa. Patrí totiž do trojice unikátnych aragonitových jaskýň na svete a v Európe je jediná svojho druhu! Ak by ste chceli navštíviť aj ďalšie dve aragonitové jaskyne na svete, museli by ste sa vydať až do ďalekého Mexika a Argentíny. Dajte preto radšej prednosť ceste do blízkeho Slovenského rudohoria, kde leží Ochtinská aragonitová jaskyňa. Privíta vás tu celkovo 230 m verejne prístupných chodieb s aragonitovou výzdobou. Vrcholom prehliadky je návšteva siene s názvom Mliečna dráha, ktorej strop pokrývajú biele trsy aragonitu, ktoré vo svetle lámp žiaria ako hviezdy na nočnej oblohe.

8. Demänovská ľadová jaskyňa

zdroj: https://travelking.sk/

Na severe Demänovskej doliny objavíte ďalšiu časť jaskynného systému – výnimočnú Demänovskú ľadovú jaskyňu. Prvé písomné zmienky o jaskyni pochádzajú už zo stredoveku, čím patrí k najstarším známym jaskyniam v Európe. Teplú bundu si aj v lete zapnite až po bradu a pripravte sa na zostup do ľadových siení, v ktorých sa chlad drží aj v horúcom lete. Skúsený sprievodca vám ukáže jej výzdobu z kvapľov, ľadovcových stĺpov, vodopádov aj prízemného ľadu. Podľa jeho hrúbky speleológovia odhadujú, že sa miestna ľadová výplň vytvorila pred 400 – 500 rokmi. V jaskyni žije 10 druhov netopierov a v minulosti ju obýval aj jaskynný medveď. Obrovské kosti prehistorického zvieraťa pripisovali vydesení návštevníci drakom, a tak jaskyňa niesla v minulosti názov aj “Dračia jaskyňa”.

zdroj: https://travelking.sk/