Zaujímavosti o Slovensku

Kde sa nachádza Slovensko?  Slovensko je malá vnútrozemská krajina v srdci Európy. Jej stred nájdete v Kremnických vrchoch, „trochu bokom“ od hlavnej cesty z Kremnice do Martina. Označuje ho malý pamätník na obrannom múre gotického Kostola svätého Jána Krstiteľa. 
V ktorom meste je najvyššia kostolná veža na Slovensku?  V Spišskej Novej Vsi. Neogotická veža je vysoká 87 metrov.
Akú rozlohu má Slovensko a ktoré štáty s ním susedia?  Slovensko leží na rozlohe 49 035 km2. Z juhu ho chráni Maďarsko, zo západu Rakúsko a bratia Česi, na severe susedí s Poľskom. O východnú hranicu, ktorá zároveň uzatvára schengenský priestor, sa delí s Ukrajinou.
Ktoré pohorie je najvyšším sopečným pohorím na Slovensku a radí sa medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe?  Poľana
Ktorý je najvyšší vrch Malej Fatry?  Veľký Fatranský Kriváň. Jeho výška je 1 709 m n. m. 

Koľko obyvateľov má Slovensko?  Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky k 30. júnu 2021 má Slovensko spolu 5, 449 miliónov obyvateľov.

Ktorý kostol je svojou plochou najväčším na Slovensku?  Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Jeho plocha interiéru je 1 200 m².

Ktoré je najvyššie položené sídlo na Slovensku?  Štrbské Pleso – nachádza sa v nadmorskej výške 1 355 m n. m.

Kedy a kde bolo najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku za posledných 1000 rokov?  28. 6. 1763 pri Komárne. Jeho magnitúda bola údajne 5,8. Zomrelo pri ňom 63 ľudí a 102 sa zranilo. Pri tomto nešťastí sa zrútilo 279 budov a 7 kostolov.

Akou menou sa platí na Slovensku?  V súčasnosti sa na Slovensku platí eurom. Pred ním to bola slovenská koruna (Sk), ktorej hodnota bola voči euru v čase prechodu na novú menu (v roku 2009) 30,126 Sk.
Kedy sa začalo platiť eurom?  Na Slovensku sa začalo platiť eurom 1. 1. 2009 veľkým treskom, čo znamená, že sme konvertovali na inú menu v jeden deň naraz v hotovostnej aj bezhotovostnej forme. 
Koľko obcí má Slovensko?  Slovensko členíme na západné, stredné a východné. Má 8 krajov, a to Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky, Banskobystrický, Žilinský, Košický a Prešovský. V súčasnosti slovenské obyvateľstvo osídľuje 2 927 obcí (vrátane mestských častí), z toho 141 miest sústredených do 79 okresov. Titul hlavného a zároveň najväčšieho mesta nesie Bratislava.
Ktorý je najvyššie položený hrad na Slovensku?  Liptovský hrad. Týči sa vo výške 1 001 m n. m.
Kde sa nachádza geografický stred Slovenska?  Na vrchu Hrb (pri Ľubietovej). 
Kedy sa začalo platiť eurom?  Na Slovensku sa začalo platiť eurom 1. 1. 2009 veľkým treskom, čo znamená, že sme konvertovali na inú menu v jeden deň naraz v hotovostnej aj bezhotovostnej forme. 
Kedy vznikla Slovenská republika?  Slovensko sa stalo samostatnou demokratickou republikou 1. januára 1993. Po prijatí Ústavy Slovenskej republiky v júli 1992 sa lídri víťazných politických strán Česka a Slovenska dohodli na pokojnom rozdelení spoločného československého štátu. 
Ktorá je najdlhšia zachovaná lesná železnica na Slovensku?  Čiernohronská železnica.
Ako sa volá najväčšie banské prepadlisko pri Kremnici?  Prepadlisko Šturec. Jeho rozloha je 700 x 300 metrov a maximálna hĺbka cca 180 metrov. 
Ktorý je najvyšší vrch Veľkej Fatry?  Ostredok s výškou 1 596 m n. m. 
Aké je slovenské teplotné maximum?  40,3 °C. Bolo dosiahnuté v Hurbanove 20. 7. 2007. 
Aké je slovenské teplotné minimum?  41,2 °C. Bolo dosiahnuté vVígľaši 1121929. 
V ktorom meste je najvyšší gotický drevený oltár na svete?  V Levoči. Neskorogotický hlavný oltár sv. Jakuba má výšku 18,62 m. Bol zhotovený v rokoch 1507 až 1517 z lipového dreva. Toto úchvatné dielo vzniklo v dielni Majstra Pavla z Levoče.

https://slovander.sk/