História tohto sviatku sa ťahá do starovekého Grécka, avšak sviatok matiek v takej podobe, v akej ho poznáme dnes, sa oslavuje od 16. storočia. Korene sviatku len dokazujú, ako veľmi dôležité je ctiť si naše mamy.
V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Zásluhu na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, v Argentíne napríklad až v septembri.
Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri. Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989. Symbolom Dňa matiek sa postupne stal karafiát, mamičky v daný deň nepracovali, neupratovali ani nevarili a ich deti im začali kupovať rôzne darčeky alebo priania ku Dňu matiek.
Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky – pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Od detstva až po posledné chvíle pred odchodom z tohto sveta si človek nesie v sebe jedinečný a neopakovateľný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké ono je.
zdroj: https://www.teraz.sk