Deň matiek u nás a vo svete

História tohto sviatku sa ťahá do starovekého Grécka, avšak sviatok matiek v takej podobe, v akej ho poznáme dnes, sa oslavuje od 16. storočia. Korene sviatku len dokazujú, ako veľmi dôležité je ctiť si naše mamy.

novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Zásluhu na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, v Argentíne napríklad až v septembri.

Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri. Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989. Symbolom Dňa matiek sa postupne stal karafiát, mamičky v daný deň nepracovali, neupratovali ani nevarili a ich deti im začali kupovať rôzne darčeky alebo priania ku Dňu matiek.

Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky – pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Od detstva až po posledné chvíle pred odchodom z tohto sveta si človek nesie v sebe jedinečný a neopakovateľný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké ono je.

zdroj: https://www.teraz.sk