Zvyklosti a taje našich slovenských predkov – sv. Barbora

So sviatkom svätej Barbory sa neodmysliteľne viaže množstvo tradícií. Ponorte sa do ich tajov tento rok aj vy a pripomeňte si bohaté zvyky našich predkov.

Kto bola svätá Barbora? 

Podľa kresťanskej tradície bola Barbora z bohatej a zámožnej rímskej rodiny. Práve jej rodina a najmä otec nesúhlasili s tým, aby prijala kresťanstvo. Keď sa stala kresťankou jej otec ju uväznil vo veži. Barbora však ušla a skryla sa v jaskyni, ktorá sa jej zázračne zjavila. Preto je dnes aj patrónkou baníkov. 

Vo svojej viere vytrvala, preto bola odsúdená na smrť. Legenda hovorí, že ju mečom sťal jej vlastný otec. Jeho však hneď po tomto čine zasiahol blesk a padol mŕtvy. 

S vetvičkami do vody

V minulosti si dievčence rezali čerešňové vetvičky, na ktoré pripevnili lístočky s menami nápadníkov. Potom až do Vianoc s napätím čakali, ktorá z vetvičiek vykvitne ako prvá. Práve ten mládenec, ktorého menom označená vetvička vykvitla prvá sa mal stať mužom dievčiny

Do Vianoc rozkvitnú

Aj keď práve nepotrebujete zisťovať za koho sa vydáte, čerešňové konáriky vás na sviatky určite potešia. Stačí, že ich pomocou noža odrežete a prinesiete to izby, kde ich dáte do vázy s vlažnou vodou. Pri izbovej teplote do Vianoc určite rozkvitnú. Rovnako vás kvetmi potešia aj konáriky višne či zlatovky

Prezradia, v ktorom mesiaci budete mať šťastie 

Treba sledovať, na ktorý deň vetvička vykvitne. Podľa toho budete vedieť, ktorý mesiac bude pre vás v budúcom roku najšťastnejší. Ak teda vykvitne vetvička  napríklad na 8 deň, tak sa podľa povery môžete tešiť na úspešný a šťastný august. 

Na východnom Slovensku mal každý svoju vetvičku 

Iný kraj, iný mrav. Vo východnej časti našej krajiny si každý z rodiny odrezal vetvičku z čerešne, ktorú vložil do vázy. Komu vetvička vykvitla ako prvá, tak ten mal žiť najdlhšie. 

Pranostiky

Svätá Barbora ťahá sane do dvora. 

Aké bude počasie na Barboru, také čakaj až do Vianoc. 

Svätá Barbora vetry rozháňa. 

Zdroj: https://zahradkar.pluska.sk/okrasna-zahrada/uzite-den-svatej-barbory-spoznajte-zvyky-tradicie-nasich-predkov