Ako si vyrobiť netradičný adventný kalendár

Advent je krásne sviatočné obdobie, ktoré má aj svoje symboly. Okrem adventného venca je to napríklad aj určite všetkým dobre známy adventný kalendár. Používa sa odpočítavanie dní do Vianoc od prvého decembra. To teda znamená, že sa skladá z 24 okienok, pričom posledné sa otvára práve na Vianoce. Adventných kalendárov sú plné obchody, ale originálny adventný kalendár sa však dá jednoducho vyrobiť aj doma. Pozrite sa ako a inšpirujte sa aj ďalšími nápadmi na obrázkoch.

História adventného kalendára

Prvý adventný kalendár pochádza z roku 1851 a bol vyrobený ručne. Do tejto doby si ľudia robili len čiary s kriedami za každý deň v decembri až do Štedrého dňa. Prvý tlačený kalendár vyrobil nemecký tlačiar Later Lang v roku 1908, bol však bez otváracích okienok. Nazval ho Mníchovský Vianočný kalendár. V roku 1921 však Lang vyrobil adventný kalendár aj s malými okienkami na otváranie. Okienka naplnené čokoládou však boli v predaji až v roku 1958. Takýmto adventným kalendárom sa tešia hlavne deti, ktoré si každý deň otvoria jedno okienko, z ktorého si vytiahnu nejakú sladkú pochúťku.

Ak by ste upustili od tradičného čokoládového kalendára, vyrobte si ho pohodlne a jednoducho sami doma a vložte doň niečo zdravšie alebo nejaké milé drobnostihračky alebo krásne láskyplné slová na papierových odkazoch, ktoré zahrejú pri srdci deň čo deň. Fantázii sa medze nekladú a v dnešnej dobe sú možnosti naozaj veľké. Čo by ste mali radi v adventnom kalendári vy?

AKO SI VYROBIŤ ADVENTNÝ KALENDÁR

👉 Materiál, ktorý budete potrebovať:

  • kartón z krabice
  • 24 papierových roliek
  • lepiaca pištoľ alebo naozaj kvalitné lepidlo
  • nožnice
  • maškrty alebo hračky do okienok
  • čierna fixka
  • ľubovoľný papier
  • dve rovnako dlhé vetvičky čečiny

👉 Postup výroby:

1. Pripravte si všetok materiál a pustite sa do toho. Prvý krok spočíva v tom, že si nastriháte papierové rolky od kuchynských utierok (alebo z „toaleťáku“) na 24 cca 15 cm dlhých roliek. Je dôležité, aby boli všetky rovnaké, inak to nebude v konečnom dôsledku pekne vyzerať.

2. Poukladajte si rolky vedľa seba do tvaru obdĺžnika tak, aby vzniklo šesť riadkov po štyri rolky. Jednotlivé rolky pomocou tavnej pištole prilepte o seba. Následne na spodnú časť prilepte rovnako veľký obdĺžnik vystrihnutý z kartónu.

3. Teraz môžete všetky prilepené rolky naplniť ľubovoľným prekvapením, napríklad čokoládky, cukríky, ale aj hračky, nejaká bižutéria alebo z každého niečo, taký mix. Ak vám zostane nejaké voľné miesto v rolke, môžete ho ešte prípadne vyplniť slamou, vatou (ale nie je to potrebné).

4. Teraz si zoberte nejaký papier, buď takej farby aký máte kartón alebo môžete kľudne použiť aj iný, farebný papier a bude to ešte zaujímavejšie. Vystrihnite z neho 24 kruhov s priemerom takým veľkým, aký majú vaše rolky. Každý vystrihnutý kruh teraz prilepte na každú rolku. Keď máte všetky rolky takto uzatvorené, napíšte na ne čísla 1 – 24. Buď klasicky po poradí, alebo hocijako preskakovane, tu neplatí žiadne pravidlo. Následne vystrihnite z kartónu ešte jeden dlhý úzky obdĺžnik, prehnite ho na polovicu a nalepte v podobe striešky tak, ako vidíte na nasledovnom obrázku.

💡 Tip: Na striešku môžete nalepiť namiesto kartónového obdĺžnika dve vetvičky čečiny.

Takto vytvorený adventný kalendár plný prekvapení si položte niekde na poličku, na stôl alebo proste niekam, kde ho budete mať každý deň po ruke a bude vám zároveň skrášľovať váš domov a navodzovať sviatočnú vianočnú atmosféru.

Zdroj: https://dodomacnosti.sk/ako-vyrobit-adventny-kalendar/