Sviatok všetkých svätých, dušičky vz. Halloween u nás a vo svete

Na Slovensku a v okolitých štátoch slávime 1. novembra Sviatok všetkých svätých a 2. novembra si pripomíname Pamiatku zosnulých, ktorá sa nazýva aj Dušičky. Väčšina z nás v týchto dňoch navštevuje cintoríny s kvetmi a sviečkami, aby sme si uctili a spomínali na našich zosnulých. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva ľudia na cintorínoch zapaľujú sviečky.

 

USA – Halloween

Halloween, teda Predvečer sviatku všetkých svätých, sa koná každoročne 31. októbra. Ten tradičný americký Halloween, aký má väčšina z nás zafixovaný z filmov, by sa nezaobišiel bez „koledovania“, ktoré sa nazýva Trick-or-treat. „Trick“ je v podstate vyhrážka, že ak koledníci nič nedostanú, vyvedú majiteľom nepohostinného domu nejakú neplechu. Preto majú vždy na výber aj druhú možnosť – „treat“, teda dať koledníkom sladkú odmenu. Deti oblečené prevažne v strašidelných kostýmoch chodia koledovať zväčša v rámci svojej komunity a s vedierkami/košíkmi obchádzajú okolité domy, kde dostávajú sladkosti. Domácnosti, ktoré sú ochotné koledníkom otvoriť, dávajú svoju pohostinnosť najavo aj tým, že majú svoje domy vyzdobené a vysvietené halloweenskými dekoráciami.

Mexico/Latinská Amerika/Španielsko – Día de los Muertos

Día de los Muertos alebo v preklade Deň mŕtvych je trojdňová slávnosť, ktorá začína už 31. októbra a končí sa 2. novembra. V Mexiku patrí k najdôležitejším sviatkom, a preto je jeho príprave venovaná náležitá pozornosť. V roku 1993 bol mexický Deň mŕtvych vyhlásený UNESCO za nehmotné dedičstvo ľudstva.

Japonsko – Sprievod v meste Kawasaki

Už celých 21 rokov sa na konci októbra v japonskom meste Kawasaki kúsok od Tokya koná halloweenský sprievod, ktorý je v Japonsku najväčší svojho druhu. Nemôžete sa však len tak prezliecť do masky a vyraziť do ulíc Kawasaki. Sprievod má prísne pravidlá, podľa ktorých sa najskôr musíte prihlásiť a zaplatiť účastnícky poplatok. Tí, ktorí sa chcú na sprievod iba pozerať, to majú našťastie zadarmo.

Írsko a Škótsko – Samhain

Írsko je v súčasnosti považované za rodisko moderného Halloweenu, ktorého korene siahajú až ku keltskej kultúre a jej pohanským rituálom. Práve tu vznikol sviatok Samhain, ktorý znamenal začiatok nového roka a oslavoval sa v noci z 31. októbra na 1. novembra. Kelti týmto sviatkom ukončovali obdobie teplého počasia a úrody a pripravovali sa na mrazivú a v tých časoch nebezpečnú zimu. Dnes sa v Írsku a Škótsku oslavuje tento sviatok ako Halloween, avšak tradičné oslavy zostávajú verné keltským koreňom v podobe táborákov, hier a tradičného jedla. Takým tradičným jedlom je napríklad írsky barmbrack, čo je v podstate biskupský chlebíček, do ktorého sú pridané mince, gombíky a prstene, ktoré potom slúžia na vykladanie budúcnosti.

Anglicko – Guy Fawkes Day

Na prelome októbra a novembra sa na väčšine územia Anglicka slávi taký klasický Halloween. Konajú sa rôzne večierky a párty so strašidelnou tematikou, deti chodia „trick-or-treating“, vyrezávajú sa tekvice a ozdobujú verandy. Tesne po klasickom Halloweene, 5. novembra, sa v Anglicku zachoval ešte jeden sviatok – Guy Fawkes Day, ktorý by sa dal preložil jednoducho ako Deň Guya Fawkesa. Tento sviatok nemá nič spoločné s pôvodným keltským rituálom, ale skôr s udalosťou, ktorá sa odohrala 5. novembra 1605. V tento deň sa Guy Fawkes so svojimi spoločníkmi pokúsil spáchať atentát na kráľa Jakuba I. a parlament. Išlo o sprisahanie pušného prachu, ktoré malo vyhodiť do vzduchu Westminsterský palác. Bolo však vyzradené a jeho iniciátori boli popravení. V súčasnosti sa tento sviatok oslavuje táborákmi a ohňostrojmi.

zdroj: https://seredsity.sk/na-slovensku-su-to-dusicky-v-usa-zase-halloween-ako-vyzera-tento-sviatok-v-ostatnych-krajinach-sveta